JPMorgan przewiduje tydzień pracy trwający 3,5 dnia dzięki AI

JPMorgan widzi w przyszłości krótszy tydzień pracy
JPMorgan widzi w przyszłości krótszy tydzień pracy / Fot. Michel Euler, AFP
Szef JPMorgan Jamie Dimon stwierdził, że sztuczna inteligencja jest już używana przez tysiące pracowników w jego banku i prawdopodobnie przyczyni się do znacznego poprawienia jakości życia pracowników, nawet jeśli wyeliminuje niektóre miejsca pracy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

— Wasze dzieci będą żyły do 100 roku życia i nie będą miały raka, a to wszystko dzięki technologii — powiedział Dimon w wywiadzie dla Bloomberg TV w poniedziałek. — I będą prawdopodobnie pracować trzy i pół dnia w tygodniu.

Dimon, który określił AI jako "kluczowe rozwiązanie dla przyszłego sukcesu naszej firmy", powiedział wcześniej, że technologia ta może być używana do pomocy w rozwijaniu nowych produktów, zwiększania zaangażowania klientów, poprawy produktywności i zwiększenia zarządzania ryzykiem.

Sprawdź: Microsoft CEO

Dimon przygotował też całą sekcję na temat AI w swoim liście do akcjonariuszy w tym roku, nazywając wysiłki JPMorgan, które obejmują już ponad 300 przypadków użycia w praktyce, "absolutną koniecznością".

AI to także zagrożenie

— Mimo pozytywów oferowanych przez AI, technologia ta stanowi również zagrożenia — powiedział Dimon.

Wyjaśnił, że technologia zrobiła niewiarygodne rzeczy dla ludzkości, ale samoloty ciągle się rozbijają, a farmaceutyki są nadużywane — są więc negatywne aspekty. — Tutaj, w moim przekonaniu, największym negatywnym aspektem jest użycie AI przez złych ludzi do złych rzeczy — mówił.

CEO JPMorgan przyznał też, że AI może zastąpić niektóre miejsca pracy, ale zawsze było tak w przypadku nowych technologii. To, jego zdaniem, po prostu oznaka postępu. 

Podsumowując, oto kilka kluczowych punktów z różnych źródeł, które wyjaśniają przewidywania Dimona co do 3,5-dniowego tygodnia pracy:

  • Sztuczna inteligencja. Jamie Dimon zaznaczył, że szybki rozwój sztucznej inteligencji będzie miał kluczowy wpływ na skrócenie tygodnia pracy. Sugeruje, że AI może zautomatyzować wiele zadań, więc pracownicy będą mogli zrealizować swoje zadania w krótszym czasie.
  • Zastosowanie AI w JPMorgan. Dimon wspominał, że sztuczna inteligencja jest już używana przez tysiące pracowników w jego banku, co prawdopodobnie przyczyni się do znaczącej poprawy efektywności pracy. Dodatkowo zauważył, że technologia AI stała się integralną częścią jego firmy, obsługując już wszystkie operacje związane z zabezpieczaniem.
  • Potencjalne korzyści. Oprócz skrócenia tygodnia pracy, rozwój AI może mieć inne korzyści. Dimon wspomniał, że AI może nawet przyczynić się do wydłużenia życia ludzi do 100 lat oraz uczynienia raka chorobą przeszłości.
  • Wpływ na świat pracy. Dimon zwrócił uwagę, że AI z pewnością zmieni sposób, w jaki ludzie pracują, a także może wpłynąć na strukturę tygodnia pracy, pozwalając ludziom na więcej czasu wolnego i lepszą jakość życia.

Zobacz: Numer IBAN

Przewidywania Jamie Dimona wskazują na optymistyczny obraz przyszłości, w którym postęp technologiczny będzie służył poprawie jakości życia pracowników.

X