ICBC ofiarą ataku ransomware. Obligacje skarbowe zagrożone

ICBC ofiarą ataku ransomware. Obligacje skarbowe zagrożone
Atak ransomware na największy bank w Chinach mógł uderzyć w rynek amerykańskich obligacji skarbowych

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Amerykańska jednostka Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) została w tym tygodniu dotknięta atakiem ransomware, który zakłócił niektóre z jej systemów, prawdopodobnie wpływając na płynność amerykańskich obligacji skarbowych. To mogło przyczynić się do krótkotrwałej wyprzedaży rynkowej w czwartek.

ICBC Financial Services, które ma siedzibę w Nowym Jorku, powiedziało w oświadczeniu, że atak, który miał miejsce w środę, został zgłoszony organom ścigania. Firma była w trakcie badania incydentu i próby odzyskania z ataku cybernetycznego.

"Z powodzeniem rozliczyliśmy transakcje amerykańskich obligacji skarbowych wykonane w środę ... i transakcje finansowania [umów odkupu] wykonane w czwartek" - podała w oświadczeniu.

Ataki ransomware na instytucje finansowe zyskują na znaczeniu

Atak ransomware to forma cyber szantażu. Sprawca blokuje dane lub sieci ofiary i żąda zapłaty za odblokowanie dostępu.

Systemy centrali ICBC w Pekinie i innych krajowych oraz zagranicznych jednostkach nie zostały dotknięte incydentem, podobnie jak oddział ICBC w Nowym Jorku.

Państwowy ICBC jest największym z "Wielkiej Czwórki" banków w Chinach i największym na świecie pożyczkodawcą pod względem aktywów. W piątek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedziało, że bank ściśle monitoruje incydent.

"Ukończył on obsługę awaryjną i nadzór w celu zminimalizowania ryzyka i strat" - powiedział rzecznik ministerstwa Wang Wenbin na briefingu prasowym.

"Jesteśmy świadomi problemu z cyberbezpieczeństwem i jesteśmy w regularnym kontakcie z kluczowymi uczestnikami sektora finansowego, a także z federalnymi regulatorami. Kontynuujemy monitorowanie sytuacji" - dodał rzecznik Departamentu Skarbu.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) również jest świadoma incydentu i "kontynuuje monitorowanie z naciskiem na utrzymanie sprawiedliwego i uporządkowanego rynku".

Financial Times i Reuters cytowały niektórych uczestników rynku mówiących, że transakcje realizowane przez ICBC zostały zakłócone, co wpłynęło na płynność rynku. Nie jest jasne, czy incydent przyczynił się do słabej aukcji 30-letnich obligacji przeprowadzonej przez Departament Skarbu USA w czwartek.

Atak z wpływem na rynek

Doszło do "gwałtownej wyprzedaży" obligacji skarbowych po aukcji - napisała Ipek Ozkardeskaya, starsza analityk w Swissquote Bank, w piątkowej notatce do inwestorów.

Peter Cardillo, główny ekonomista rynku w Spartan Capital Securities, twierdzi, że atak ransomware mógł przyczynić się do słabego pokazu aukcji 30-letnich obligacji. Atak mógł wpłynąć na zdolność banku do rozliczenia transakcji lub spowodować przekierowania, co z kolei wpłynęło na płynność na rynku obligacji skarbowych lub zdolność do szybkiego handlu aktywem.

Chiny są ważnym graczem na rynku obligacji skarbowych. Według najnowszych danych Departamentu Skarbu USA, Chiny posiadały obligacje skarbowe USA o wartości 805,4 miliarda dolarów na koniec sierpnia. Jest to drugi co do wielkości zagraniczny posiadacz amerykańskich obligacji skarbowych po Japonii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X