Gorąca posada w firmach to teraz AI Officer. Zarobki roczne są ogromne

Gorąca posada w firmach to teraz AI Officer. Zarobki roczne są ogromne
Firmy zwolniły już swoich ekspertów od metawersum. Teraz zwracają się w stronę sztucznej inteligencji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kierujący działaniami w metaverse w firmach takich jak Walt Disney, Procter & Gamble oraz Creative Artists Agency — odeszli. Zamiast tego duże firmy w krótkim czasie starają się mianować liderów AI. Niedawno takie role pojawiły się w Accenture i GE HealthCare.

Kilku ekspertów metaverse nawet przekształciło się w ekspertów od AI, zręcznie "przełączając się" z jednej gorącej technologii na drugą. Średnie pakiety wynagrodzeń wynoszą zaś dobrze ponad 1 milion dolarów rocznie, ale oczywiście chodzi o rynek globalny, nie polski.

"Od dawna nie rozmawiałem z klientem o metaverse" — powiedział Fawad Bajwa, globalny lider praktyki AI w firmie doradczej i rekrutacyjnej Russell Reynolds Associates w wywiadzie dla Bloomberga. "Metaverse może nadal istnieje, ale jest to raczej samotne miejsce".

Przetasowanie na szczeblu zarządzania ilustruje kapryśną naturę trendów technologicznych — i trudności, jakie firmy mają z odróżnieniem szumu od rzeczywistości.

AI Officer zarobi nawet 1 mln dolarów rocznie

Większość firm w dużej mierze porzuciła metaverse. Słowo to zostało wypowiedziane zaledwie dwa razy na telekonferencjach firm z indeksu S&P 500 w zeszłym kwartale, w porównaniu do 63 razy w pierwszym kwartale 2022 roku — wynika z danych Bloomberga.

W tamtym roku ośmiu na dziesięciu dyrektorów generalnych powiedziało, że zatrudniają specjalistów z ekspertyzą w tej dziedzinie lub rozszerzają obowiązki swoich zespołów kierowniczych, aby je obejmować. Wszyscy gonili za częścią globalnej szansy biznesowej, którą w tamtym czasie optymistycznie szacowano na 5 bilionów dolarów do 2030 roku (przez konsultantów z McKinsey & Co.).

Teraz wszyscy stawiają na AI.

ZOBACZ RÓWNIEŻ