Google uruchamia narzędzie, które pomoże przedsiębiorcom w eksporcie

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 83
Google uruchomiło w Polsce Market Finder. To narzędzie, którego celem jest pomoc małym i średnim firmom w eksporcie na inne rynki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Google uruchomiło w Polsce Market Finder. To narzędzie, którego celem jest pomoc małym i średnim firmom w eksporcie na inne rynki.

Według najnowszych danych GUS, eksport w okresie od stycznia do listopada 2018 r. wyniósł ponad 204 mld euro, osiągając wzrost rdr na poziomie 7,1 proc. Z kolei, jak wynika z raportu Banku Światowego, gospodarka regionu EMEA jest wręcz oparta na eksporcie. W Unii Europejskiej generuje on 44,7 proc. PKB (do 85,1 proc. w Belgii i 79,5 proc. w Czechach) a w Polsce 80 proc. To pokazuje, że polskie firmy chcą zdobywać nowe rynki.

Pomoże im w tym także Google, który udostępnił właśnie polską wersję narzędzia Market Finder. Platforma umożliwia porównywanie potencjału rynkowego różnych państw dla określonej branży i zaplanowanie skutecznej kampanii marketingowej. 

Według badań Google, 60 proc. przedsiębiorców postrzega poznanie rynku jako punkt wyjścia i główne wyzwanie na drodze do rozpoczęcia działalności eksportowej. Trafny wybór nowego obszaru rozwoju wymaga bowiem dokonania oceny zapotrzebowania na produkty lub usługi firmy, a to nie jest proste. 

Przedsiębiorcy muszą zadać sobie szereg pytań, w tym w jaki sposób można oszacować potencjalne zainteresowanie ich ofertą? I czy poziom inwestycji wymagany do wejścia na nowy rynek umożliwi osiągnięcie zwrotu? W badaniu Euromonitor International dotyczącym 137 firm eksportujących z terenu Europy Środkowo-Wschodniej 40,4 proc. respondentów jako jedno z głównych wyzwań wskazało brak wiedzy na temat innych rynków i brak dostępu do informacji, na podstawie których można podjąć decyzję na temat kierunku eksportu. 

Pozyskanie rzetelnych informacji odnośnie popytu pochłania nie tylko czas, ale i pieniądze. Do podjęcia właściwej decyzji potrzeba wiedzy - statystyk dotyczących rozmiaru i struktury danego rynku oraz zwyczajów zakupowych i preferencji klientów, którzy go tworzą. Przydatna też jest znajomość działań konkurencji.

Z pomocą przedsiębiorcom myślącym o rozwoju biznesu za granicą przychodzi Google wprowadzając do Polski Market Finder - bezpłatne narzędzie, które wspiera firmy w identyfikowaniu potencjalnych klientów i zwiększaniu sprzedaży eksportowej online. Dzięki zawartym w nim przewodnikom można dowiedzieć się jakie powinny być pierwsze kroki w eksporcie. 

Krok 1:  Znalezienie najlepszego rynku  

Market Finder zasugeruje listę najlepszych rynków dla danego produktu lub usługi. Lista krajów tworzona jest na podstawie kilku czynników, m.in. dogłębnej analizy wyników wyszukiwania dla wskazanego artykułu, lub kategorii w skali miesiąca, wysokości produktu krajowego brutto, średniego kosztu kampanii marketingowej czy łatwości prowadzenia biznesu w danym kraju.

Krok 2:  Przygotowanie firmy do wejścia na nowy rynek

Po wyborze konkretnego kierunku eksportu, Market Finder pomoże dobrać właściwą strategię komunikacji z przyszłymi klientami, sposób dystrybucji towaru czy najwygodniejsze dla konsumenta formy płatności. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, bo  7% klientów online nie zdecyduje się dokończyć transakcji, jeśli sprzedawca nie dostarcza lokalnych metod płatności.  Dzięki danym od partnerów, w Market Finder znajdują się takie informacje jak ta, że m.in.: preferowaną metodą płatności we Francji jest karta płatnicza, podczas gdy w Niemczech, oprócz karty, bardzo popularny jest przelew bankowy. W tej części narzędzie podsunie też wskazówki dotyczące lokalnych podatków i wymagań prawnych. 

Krok 3: Dotarcie do nowego klienta w innym kraju 

Narzędzie pomoże również dobrać właściwą strategię komunikacji z konsumentami. Platforma dostarcza pełen pakiet materiałów dotyczących marketingu internetowego, dzięki którym można przygotować i przeprowadzić skuteczne kampanie reklamowe, oraz poradniki jak stworzyć stronę internetową, lub znaleźć rzetelnego lokalnego partnera marketingowego. Wszystko dostosowane do wytypowanego wcześniej rynku. 

Internetowe Rewolucje w eksporcie - co oprócz Market Finder?

Start Market Finder w Polsce to część dłuższej strategii Google wspierającej rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w drodze do eksportu. Istniejący od 4 lat program rozwoju umiejętności cyfrowych Internetowe Rewolucje w tym roku skierowany jest do firm, które myślą o działalności eksportowej lub już ją prowadzą i chcą zdobyć kolejne rynki. W ramach tegorocznego rozwoju programu Google oferuje indywidualne spotkania chętnych firm z doradcami Google, którzy pomogą zaplanować strategię marketingową w internecie z ukierunkowaniem na eksport. Dodatkowo na zgłoszone firmy czeka dwumiesięczne wsparcie online i zaproszenie do eksportowej społeczności, w którym przedsiębiorcy będą mogli dzielić się doświadczeniami i radami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ