Giełdy kryptowalut z większym ruchem we wrześniu. Najgorsze za nami?

Kryptowaluty lepsze niż akcje spółek technologiczn
Kryptowaluty lepsze niż akcje spółek technologicznych / Fot. Kanchanara, Unsplash.com
Wolumen transakcji na giełdach kryptowalut wzrósł o 16% we wrześniu po trzymiesięcznym zastoju. Dodatkowo wiele kryptowalut w trzecim kwartale odnotowało wysokie zyski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W okresie od sierpnia do września wolumen obrotu na giełdach kryptowalut wzrósł o 16%. We wrześniu wielu inwestorów wróciło na rynek, a inni zawierali więcej transakcji kupna i sprzedaży. To pierwszy znaczący wzrost wolumenu od kwietnia i maja br. 

Sprawdź: Faktura bez VAT

Wolumen obrotu giełdowego we wrześniu wynosił 733 mld dol. To wzrost rzędu 16% m/m. Warto dodać, że obecnie cała kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi 948 mld dol. 

Dane pochodzą z usługi Legitimate Volume Index serwisu TheBlock. Są też za czerwiec (629 mld dol.), lipiec (633 mld dol.) i sierpień (630 mld dol.). Można powiedzieć, że w ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia ze stagnacją wolumenu, natomiast wrzesień wyraźnie wypracował większy ruch. Czy to oznacza, że inwestorzy wrócili na giełdy kryptowalut i w najbliższych miesiącach czekają nas wzrosty? 

Giełdy kryptowalut pozwoliły zarobić

Przypomnijmy, że w tym roku rynek kryptowalut ma bardzo burzliwy okres. Nie tylko zmaga się z inflacją i drożyzną, które powodują, że inwestorzy uciekają z bardziej ryzykownych aktywów w stronę surowców czy fizycznych przedmiotów, ale też mieliśmy do czynienia z wieloma problemami finansowymi spółek i projektów krypto. Największy z nich to upadek blockchaina Terra (Luna) i fakt, że jego założyciel jest obecnie poszukiwany przez Interpol. 

Zobacz: Supercar Blondie

Wygląda jednak na to, że trzeci kwartał br. był dla kryptowalut korzystny - przynajmniej dla części z nich. Przykładowo w ujęciu trzymiesięcznym XRP wypracował zysk 39,46%, Polygon (Matic) aż 60%, a Ethereum Classic (ETC) aż 83,56%. W rankingu top 100 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej znajdziemy kilkadziesiąt projektów, które po trzech miesiącach wygenerowały wysokie lub bardzo wysokie zyski. 

Jednocześnie warto podkreślić, że rynek akcji spółek technologicznych zdecydowanie ma za sobą kiepskie trzy miesiące. Firmy takie jak Meta (Facebook), Visa, Microsoft, a nawet Apple - wszystkie w tym ujęciu czasowym odnotowały straty, często bardzo wysokie (jak w przypadku Meta).

ZOBACZ RÓWNIEŻ