Giełda DAX z rekordem wszech czasów mimo wyraźnej recesji niemieckiej gospodarki

Giełda DAX z rekordem wszech czasów mimo wyraźnej recesji niemieckiej gospodarki
Fot. shutterstock.
Rekordowe wyniki indeksu DAX stoją w sprzeczności z pesymistycznymi sygnałami płynącymi z niemieckiej gospodarki. Odczyty PMI nie pozostawiają złudzeń – niemiecki sektor wytwórczy zmaga się z głęboką recesją.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Główny indeks giełdy we Frankfurcie, DAX, osiągnął nowy rekord wszech czasów, przekraczając poziom 16 565 punktów. Ten fenomen wzrostu o ponad 13% od końca października i blisko 19% od początku roku budzi zdziwienie, biorąc pod uwagę aktualną sytuację niemieckiej gospodarki oraz brak równoczesnych maksimów na Wall Street - zauważa Krzysztof Kolany, główny analityk portalu Bankier.pl.

Saudyczycy kupią Ligę Mistrzów a ludzie przestaną ćwiczyć dzięki lekom na otyłość? Szokujące prognozy na 2024 rok

USA i Niemcy – dwie różne koniunktury gospodarcze

Podczas gdy gospodarka USA rosła w III kwartale w annualizowanym tempie ponad 5%, niemiecka gospodarka minimalnie się skurczyła, osiągając poziom -0,1% kdk. Odczyty PMI nie pozostawiają złudzeń – niemiecki sektor wytwórczy zmaga się z głęboką recesją. 

Najnowsze statystyki dotyczące zamówień w przemyśle pokazują spadek o 3,7% względem września i o 7,3% rok do roku, co jest znaczącym rozczarowaniem w porównaniu z prognozami. Dodatkowo, październikowe dane wskazują na spadek wartości niemieckiego eksportu i importu, co bezpośrednio wpływa na Polskę jako najważniejszego partnera handlowego Niemiec. 

Giełda DAX z rekordem wszech czasów mimo wyraźnej recesji niemieckiej gospodarki

Problem niemieckiej gospodarki leży nie tylko w globalnym przemysłowym spowolnieniu, ale także w dekoniunkturze w Chinach, kłopotach branży motoryzacyjnej, a także skutkach polityki energetycznej. Odcięcie od tanich surowców z Rosji i zamykanie elektrowni atomowych stawiają pod znakiem zapytania niemiecki model gospodarczy XXI wieku - zauważa Krzysztof Kolany.

Szymon Janiak: "Nie chcę być kolejnym handlarzem marzeń" [WYWIAD]

Demografia i polityka jako dodatkowe wyzwania

Do problemów gospodarczych dołączają kwestie demograficzne, problemy z polityką imigracyjną i rosnącą inflacją. Te czynniki wpływają na morale konsumentów i mogą dodatkowo osłabić niemiecką gospodarkę. A to bezpośrednio wstrząśnie rynkiem unijnym - doświadczenie pokazuje, że turbulencje mocarstwa za naszą zachodnią granicą często przekładają się na

Rekordowe wyniki indeksu DAX stoją w sprzeczności z recesyjnymi sygnałami płynącymi z niemieckiej gospodarki. Wyzwania, przed którymi stoi największa gospodarka Europy, wymagają zdecydowanych działań i mogą wymusić przewartościowanie dotychczasowego modelu gospodarczego. W obliczu tych problemów, niemiecka gospodarka stoi na rozdrożu, a przyszłe miesiące pokażą, jakie decyzje zostaną podjęte w odpowiedzi na te wyzwania.