Fundusze inwestują 21 mln złotych w polską firmę faktoringową Smeo

Michał Pawlik, prezes SMEO
Michał Pawlik, prezes SMEO
Holenderski Finch Capital oraz polski Precapital inwestują w firmę faktoringową Smeo. Kwota transakcji wynosi łącznie ponad 21 mln zł. To kolejna runda inwestycyjna polskiej firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Smeo rozpoczęło działalność operacyjną w kwietniu 2017 roku w Warszawie. Od blisko czterech lat firma przeprocesowała faktury na łączną kwotę ponad 320 mln zł. Po usługę faktoringu od Smeo najczęściej sięgają firmy z branży budowlanej - skorzystały z finansowania na kwotę ponad 41 mln zł, transportowej - ponad 32 mln zł, handlu - ponad 31 mln zł oraz przemysłu (przetwórstwa) - ponad 25 mln zł.

- Polska jest bardzo prężnym rynkiem, którego gospodarkę budują małe i średnie przedsiębiorstwa. SMEO oferuje potrzebne - szczególnie w czasie gospodarczych zawirowań - narzędzie do radzenia sobie z płynnością finansową. Cieszymy, się, że mogliśmy zasilić spółkę kapitałem, który przełoży się na większą płynność i komfort polskich firm - mówi Lourens Ruigrok z Finch Capital.

- Dzięki pozyskanym od funduszy środkom będziemy jeszcze bardziej wspierać polskich przedsiębiorców, poprawiając ich płynność w okresie sporej niepewności wywołanej pandemią. Faktoring nie tylko umożliwia im optymalne zarządzanie budżetem firmy - daje też komfort dysponowania gotówką od razu po wystawieniu faktury - tłumaczy Michał Pawlik, prezes firmy Smeo.

Finch Capital to fundusz typu venture, inwestujący w dwóch regionach - w Europie w obszarach sztucznej inteligencji (AI) oraz fintech (financial technology) i w Azji Środkowo-Wschodniej w rozwiązania dla przemysłu rolniczego, edukację, transport oraz fintech.

- Smeo to już trzecia polska firma, w którą zainwestował Finch Capital. Stanowi doskonały przykład innowacyjności, jaką dostrzegamy w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki silnemu zespołowi i świetnej technologii, Smeo jest dobrze przygotowana do wywarcia znaczącego wpływu na całą środkowoeuropejską przestrzeń faktoringową. Cieszymy się, że możemy wesprzeć wysoko wykwalifikowany zespół Smeo w kolejnej fazie rozwoju - mówi Lourens Ruigrok z Finch Capital. Dotąd fundusz zainwestował m.in. w Symmetrical oraz bardzo popularny w naszym kraju fintech Twisto.

Drugi z inwestorów to Precapital, wywodzący się z Polski prywatny fundusz inwestycyjny. Jego głównym założeniem jest aktywizacja niewykorzystanych obszarów miejskich i rewitalizacja zaniedbanych nieruchomości w dużych polskich miastach. - Naszą misją jest przyspieszenie rozwoju firm tworzących innowacyjne produkty i usługi cyfrowe. Widzimy ogromny potencjał w Smeo. Już teraz spółka ma bardzo silną pozycję na polskim rynku. Ma też wszystko to, czego potrzeba, aby odnieść sukces w biznesie - doświadczony zespół zarządzający, wyjątkowy produkt oraz ogromny rynek docelowy. Branża fintech już teraz wyznacza kurs rozwoju instytucji finansowych, a Precapital chce wspierać ten trend poprzez Smeo. Dla nas ta inwestycja to również poszerzenie inwestycyjnego horyzontu - mówi Przemysław Cholewa zarządzający funduszem Precapital.

Smeo oferuje usługę faktoringu online - polega ona na wcześniejszym wypłaceniu przedsiębiorcy gotówki z wystawionej kontrahentowi faktury z długim terminem płatności (np. 30-dniowym, choć w polskich warunkach zdarzają się nawet faktury z 90-dniowym terminem).

ZOBACZ RÓWNIEŻ