Forum Ekonomiczne 2021: Czas na energetyczną rewolucję!

Hotel Gołębiewski
Hotel Gołębiewski, fot. materiały prasowe
Historyczna transformacja w obszarze energetyki jest nieodwołana i jednocześnie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakim musi zmierzyć się cała ludzkość - wynika z sesji, które odbywały się pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O przyszłości Polski i Europy rozmawiali uczestnicy sesji plenarnej, która odbyła się pod hasłem „Nowy ład 2021 – szansa czy wyzwanie?”.

O olbrzymim wyzwaniu, jakim jest globalne ocieplenie, mówiła Georgette Mosbacher, była ambasador USA w Polsce. Ważnym czynnikiem w osiągnięciu sukcesu, jakim jest powstrzymanie negatywnych zmian klimatycznych, musi być wiara i rozwój innowacji, szczególnie w obszarze transformacji energetycznej.

O różnicach między europejskim a polskim podejściem do transformacji mówił Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Pekao. W czasie Forum tłumaczył on, że Polska wciąż nadrabia stare zaległości, dlatego zachodnioeuropejski hurraoptymizm jest mniej powszechny. Jerzy Kwieciński wskazywał, że to właśnie gaz powinien być strategicznym surowcem dla Polski - jako paliwo przejściowe w drodze do transformacji energetycznej.

Starszy wiceprezes ds. rozwoju OZE w BP, David Anderson, podkreślał kluczową rolę współpracy na linii podmioty prywatne i państwa. Włodzimierz Wlaźlak, prezes sieci Lidl podał przykład własnej firmy, która chce obniżyć swój ślad węglowy o 80 proc. do 2030 roku.

Podczas pierwszego dnia odbył się także cykl paneli, w tym poświęconych stricte transformacji energetycznej. Uczestnicy wydarzenia, m.in. przedstawiciele firm Orlen, Lotos, PGNiG, GE czy eksperci firmy Baker Mckenzie opowiadali o różnych drogach dojścia do neutralności klimatycznej. W Polskim przypadku, obok gazu jako paliwa przejściowego, strategicznym surowcem przyszłości ma być wodór.

ZOBACZ RÓWNIEŻ