Follow the money

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Polski rynek venture capital mimo pandemii trzyma się mocno. Czeka nas kolejny rekordowy rok. Tylko wygrani są nieco inni. Fundusze pompowały pieniądze w spółki, które na lockdownie zyskują. Pozostałych czekały trudne rozmowy.

Tylko w trzecim  kwartale 2020 r. w Polsce doszło do 88 transakcji venture lub seed o łącznej wartości 707 mln zł. W listopadzie PFR Ventures podtrzymywało optymistyczne prognozy, że mimo pandemii pobity zostanie zeszłoroczny rekord – ponad 1,2 mld zł tego typu inwestycji. Wśród największych transakcji znajdziemy m.in. polsko–fińską spółkę ICEYE, która dzięki analizom z własnych małych satelitów dostarcza aktualne dane o terenie, np. dla sektora rolniczego, Uncapped (polsko–brytyjski startup oferujący narzędzie upraszczające inwestowanie w startupy) czy Cosmose AI (analityka sprzedaży offline, duża część działalności na rynku azjatyckim). 

– Obserwujemy też przyrost startupów, które powstają na „pandemicznym” gruncie. Przeważają rozwiązania związane z ochroną zdrowia. Finansowanie w ostatnim czasie pozyskały dwa startupy (Therapify i Welbee), które przenoszą konsultacje psychiatryczne do cyfrowego świata. Na popularności znów zyskują chatboty, które pomagają m.in. w obsłudze infolinii związanych z pandemią (Talkie.ai) czy ułatwiają wstępną diagnozę (Infermedica) – wyjaśnia Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures. 

Ostatni przykład to jedna z większych inwestycji w 2020 r. Fundusze wyłożyły w tym wypadku ok. 40 mln zł. Infermedica dostarcza oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie, którego celem jest poprawa jakości i dostępu do opieki zdrowotnej. W tej chwili z technologii dostarczonej przez Infermedica korzysta prawie 60 firm z ponad 30 krajów, m.in. Microsoft, Allianz czy...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 1/2021 (64)

Więcej możesz przeczytać w 1/2021 (64) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ