Kopalnie, ICO i wszechstronne e-monety

Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock
Polski startup Imapp na swój projekt Golem, czyli współdzielenie mocy obliczeniowej wielu komputerów, zebrał w listopadzie 2016 r. 8,6 mln dol. (w zamian za 82 proc. swych udziałów). Kapitał pozyskał od inwestorów rozproszonych po całym świecie i zajęło mu to... 29 min. A „moc”, która przyciągnęła błyskawicznie tę fortunę, nazywa się ICO – Initial Coin Offering.

Chodzi o mechanizm, po który sięgają różne projekty lub startupy zaangażowane zazwyczaj w technologię blockchain, wykorzystywaną do innowacji w różnych dziedzinach przemysłu czy w dystrybucji treści albo wartości (patrz ramka „Co to jest blockchain”). Ci, którzy zainwestują w rozwój takiego projektu, dostają w zamian, w postaci tzw. żetonów, kryptowalutę. Kupują w ten sposób część jego udziałów lub przyszłych przychodów albo w grę wchodzą inne korzyści, jak choćby zniżki na usługi. Rzecz odbywa się w ramach crowdfundingu, dzięki czemu omija się formalności i utrudnienia związane z tradycyjnym pozyskiwaniem pieniędzy, a przy okazji tłumy entuzjastów-inwestorów promują dalej nowe przedsięwzięcie. Trzeba też przedstawić biznesplan – odpowiednik prospektu emisyjnego. W przypadku wielu ICO (kojarzących się nie bez kozery z IPO, czyli giełdowym debiutem) fundusze zbiera się, proponując w zamian bitcoin. Odpowiada on bowiem za przytłaczającą większość kapitalizacji rynku cyfrowych walut, więc jest często naturalnym wyborem. A przy tym w projektach finansowanych za pomocą ICO nieraz chodzi o stworzenie lub dalsze rozwijanie własnej, autorskiej kryptowaluty. 

Jak dotąd powstało już jakieś 1,5 tys. cyfrowych walut i ciągle pojawiają się kolejne. Większość nie ma wartości poza ewentualnie spekulacyjną, na fali związanej z nimi gorączki. Jednak część z nich to całkiem rozsądne projekty – choć dopiero czas pokaże,...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 3/2018 (30)

Więcej możesz przeczytać w 3/2018 (30) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie