Everfield przejmie w całości polski startup Grafik Optymalny

Twórcy firmy Grafik Optymalny
Twórcy firmy Grafik Optymalny
Firma Grafik Optymalny działa od 2014 roku. Jej twórcami są: Karolina Dolaś oraz Grzegorz Galos, W projekt zainwestowały m.in. fundusze Impera Alfa i SpeedUp. Teraz wszystkie udziały przejęła międzynarodowa firma Everfield, ale założyciele będą nadal zajmować się rozwojem biznesu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Grafik Optymalny to polska firma rozwijająca system automatyzujący planowanie czasu pracy z wykorzystaniem AI. Dzięki temu pomaga optymalizować koszty personelu bez konieczności zwolnień. Platforma działa w modelu SaaS i pozwala firmom stworzyć grafik za pomocą jednego kliknięcia, uwzględniając wszystkie zmienne, jak liczba potrzebnych pracowników, czy normy czasu pracy. Grafik Optymalny pomaga też w cyfryzacji innych procesów HR w firmach, jak rejestracja i ewidencja czasu pracy, urlopy, czy zarządzanie pracą zdalną.

Firmę założyli w roku 2014 Karolina Dolaś, ekspertka z zakresu planowania czasu pracy i optymalizacji kosztów personalnych i Grzegorz Galos, programista z wieloletnim stażem w projektowaniu innowacyjnych aplikacji. Dotychczas rozwijali ją ze środków własnych oraz przy wsparciu inwestorów – m.in. funduszy venture capital Impera Alfa oraz SpeedUp. Grafik Optymalny jest dziś wykorzystywany przez kilkaset firm, pomagając w planowaniu czasu pracy blisko 100 tys. pracowników. Klientami Grafika Optymalnego są znane polskie i międzynarodowe marki, jak Apteki Gemini, Big Star, CCC, Centrum Nauki Kopernik, Grupa Eurocash, Northfood, hotele Radisson, czy Żabka.   

Zobacz także: Nasza lista najlepszych startupów

Everfield przejmuje Grafik Optymalny

Teraz Grafik Optymalny stał się częścią międzynarodowej grupy Everfield, która przejęła 100% udziałów w spółce. Założyciele firmy pozostają w niej w swoich dotychczasowych rolach. Będą ją dalej rozwijać, korzystając ze wsparcia Everfield, który pomoże m.in. w ekspansji w Polsce i zagranicą oraz w rozbudowie oferty. 

Zespół Grafika Optymalnego skorzysta m.in. z know-how i doświadczenia Everfield w rozwoju platform SaaS m.in. w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Holding zapewni też polskiej spółce kapitał na dalszy rozwój, w tym na przejęcia firm oferujących komplementarne rozwiązania. 

– W ciągu blisko dekady rozwoju Grafik Optymalny stał się kluczowym narzędziem do zarządzania pracą w wielu firmach i zdobył znaczący udział w rynku. Od jakiegoś czasu poszukiwaliśmy partnera, który pomoże nam w długoterminowym rozwoju i budowie pozycji międzynarodowego lidera narzędzi HR. Everfield to właśnie ten partner, który oprócz kapitału i know-how zapewnia nam także autonomię. Dzięki temu możemy dalej realizować naszą wizję, a nasi klienci mogą dalej korzystać z narzędzia, które znają i cenią – mówi Karolina Dolaś, założycielka i CEO Grafika Optymalnego. 

– Grafik Optymalny to nasza pierwsza transakcja w Polsce i kolejna w regionie Europy Centralnej, po przejęciach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Karolina i Grzegorz konsekwentnie realizują swoją wizję, wykazując się niespotykaną dyscypliną. Stworzyli wyróżniający produkt oraz wypracowali solidną pozycję w Polsce. Co więcej, Grafik Optymalny rośnie się w tempie 30% rocznie, zachowując rentowność operacyjną. Jestem pewien, że jest na dobrej drodze, by stać się liderem nie tylko w kraju, ale w całej Europie – mówi Adam Jarmicki, odpowiedzialny za transakcje Everfield w Polsce i Europie Centralnej.

– Nasza wspólna podróż z Grafikiem Optymalnym rozpoczęła się w 2015 roku. Wspominając minione 8 lat, z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Karolina i Grzegorz to founderzy, z którymi każdy fundusz VC pragnie współpracować. Ich determinacja, skupienie, wizjonerskie myślenie, a co najważniejsze, otwartość, przekształciły pomysły i dyskusje w konkretne działania i przyczyniły się do rozwoju firmy. Co więcej, biznesowy instynkt oraz bogate doświadczenie Karoliny i Grzegorza pozwoliły im zrozumieć rynek i ich klientów, co zaowocowało ugruntowaniem ich mocnej pozycji rynkowej – mówi Kuba Dudek, General Partner w SpeedUp

– Grafik ma dopracowany model biznesowy, ustrukturyzowane procesy i kompetentnych zarządzających. Nasza rola jako funduszu wczesnego etapu dobiegła końca. Faza wzrostu to inne wyzwania, wymagające innych umiejętności, a Everfield spełnia te wymagania doskonale – powiedział Andrzej Ziemiński, Partner w Impera Alfa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X