Elon Musk: "Przez AI nie będzie potrzebna żadna praca"

Elon Musk uważa, że AI pozbawi nas pracy / Fot. Ch
Elon Musk uważa, że AI pozbawi nas pracy / Fot. Chris J. Ratcliffe, Bloomberg
AI ostatecznie stworzy sytuację, w której nie będzie potrzebna żadna praca. Takiego zdania jest najbogatszy człowiek na świecie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sztuczna inteligencja może ostatecznie pozbawić wszystkich pracy. Miliarder i CEO Tesli, SpaceX oraz CTO i prezes X (dawniej Twitter), a także właściciel nowo powstałego startupu xAI, powiedział na ostatniej konferencji technologicznej, że AI ma potencjał, by stać się "największą destrukcyjną siłą w historii".

W trakcie konferencji w Lancaster House, oficjalnej rezydencji rządu Wielkiej Brytanii, Elon Musk rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. — Będziemy mieć coś, co po raz pierwszy będzie mądrzejsze niż najmądrzejszy człowiek — powiedział Musk. I dodał: — Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie nastąpi taki moment, ale przyjdzie taki czas, gdy żadna praca nie będzie już potrzebna. Możesz mieć pracę, jeśli chciałbyś mieć pracę dla osobistej satysfakcji. Ale AI będzie w stanie zrobić wszystko za ciebie".

AI pozbawi nas pracy

— Nie wiem, czy to sprawia, że ludzie czują się komfortowo, czy nieswojo — zażartował Musk. — Jeśli pragniesz magicznego dżina, który spełni każde twoje życzenie, będzie to sztuczna inteligencja. Jednym z wyzwań w przyszłości będzie znalezienie sensu życia — dodał. 

Musk wielokrotnie ostrzegał przed zagrożeniami, jakie AI stwarza dla ludzkości, twierdząc kiedyś, że może być ona niebezpieczniejsza niż broń nuklearna. Był jednym z licznych liderów technologicznych, którzy w szeroko cytowanym liście otwartym opublikowanym wcześniej w tym roku, wezwali do zatrzymania rozwoju bardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji niż oprogramowanie OpenAI GPT-4.

Inni liderzy technologiczni nie zgadzają się z tym poglądem, w tym szef Palantir, Alex Karp. W rozmowie z BBC Radio w czerwcu Karp powiedział, że "wiele osób domagających się przerwy, domaga się przerwy, ponieważ nie mają jeszcze własnego produktu, na którym mogliby zarobić".

Komentarze Muska nastąpiły po zakończeniu szczytu w Bletchley Park w Anglii, gdzie przywódcy światowi zgodzili się na globalne porozumienie w sprawie AI, znajdując wspólny język w kwestii ryzyka, jakie ta technologia stwarza dla ludzkości.

Technolodzy i przywódcy polityczni wykorzystali szczyt do wydania ostrzeżenia przed egzystencjalnymi zagrożeniami, jakie stwarza AI, skupiając się na niektórych możliwych scenariuszach zagłady, które mogą powstać w wyniku wynalezienia hipotetycznej superinteligencji.

Na szczycie USA i Chiny, dwa kraje najbardziej skonfliktowane w kwestii technologii, zgodziły się znaleźć globalny konsensus w kwestii tego, jak zająć się niektórymi bardziej złożonymi pytaniami dotyczącymi AI, w tym jak ją bezpiecznie rozwijać i regulować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ