Eko-inwestycje na dużym plusie

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 87
Santander Leasing w całym pierwszym kwartale 2020 r. sfinansował eko-inwestycje o łącznej wartości 107 mln zł, tj. +27 proc. r/r. Firmy coraz częściej rozglądają się za samochodami niskoemisyjnymi oraz innymi "eko-rozwiązaniami".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Pierwsze trzy miesiące 2020 r. to dla nas, poza dobrymi wynikami dla wszystkich kategorii środków, dodatkowo świetne wiadomości jeśli chodzi o osiągnięte wyniki w realizowaniu „zielonych inwestycji”. Dla nas jako dla pionierów finansowania tego rynku w Polsce, segment pojazdów niskoemisyjnych to szczególnie istotny dla nas obszar. W podziale na pojazdy elektryczne i hybrydowe osiągnęliśmy imponujące wyniki, odpowiednio +214 proc. i +372 proc. r/r. stanowiąc blisko 38 proc. udziału w realizowanych przez nas “zielonych inwestycjach” – podkreśla Daniel Mrozek, dyrektor partnerstwa strategicznego i marketingu Santander Leasing.

Wynik osiągnięty przez Santander Leasing odzwierciedla również tendencję rynkową. Zgodnie z danymi pochodzącymi z Licznika Elektromobilności opracowanego w 21 kwietnia br. przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w Polsce na koniec marca było zarejestrowanych łącznie 10 701 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W I kwartale 2020 r. liczba rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in wyniosła 1 705 sztuk – co stanowi wzrost aż o 86 proc. niż w analogicznym okresie 2019 r.

Rośnie udział pozostałych „zielonych inwestycji”

Ekologiczne środki trwałe rok do roku zmieniają układ portfela firm leasingowych realizujących „zielone inwestycje” w Polsce. Jak w drugiej połowie 2019 r. wskazywali analitycy Santander Leasing cytując wnioski z badania „Leasing Index” ponad 50 proc. firm podejmowało działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego, aż 53 proc. prowadziło segregację odpadów w trosce o ochronę środowiska, a kolejne 29 proc. firm zatrudniających do 49 osób rozważało w kolejnych miesiącach inwestycje w ekologiczny i efektywny energetycznie sprzęt.

- Trend jest jednoznaczny. Konsekwentnie na co dzień  uczestniczymy w modernizacji polskich przedsiębiorstw w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Wchodzimy także w inne projekty związane z ochroną środowiska naturalnego, a więc uzupełniamy nasz portfel o kolejne środki trwałe. Stąd też nasza decyzja, aby z początkiem lutego br. rozszerzyć naszą ofertę o finansowanie szerokiej gamy instalacji fotowoltaicznych. Wynik jest jednoznaczny – pierwszy kwartał br. zamknęliśmy wzrostem finansowania solarów słonecznych +346 proc. r/r. – mówi Daniel Mrozek. - Zdajemy sobie sprawę, że pierwsze trzy miesiące były wyjątkowe i kolejne z pewnością nie przyniosą tak imponujących wzrostów, niemniej jednak cieszy fakt, że polscy przedsiębiorcy tak świadomie podchodzą o ekologicznych inwestycji – podsumowuje.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ