Duże pieniądze dla Edrone. Będzie ekspansja w Polsce i Brazylii

Zespół Edrone
Zespół Edrone
Startup Edrone pozyskał łącznie 20 mln złotych od inwestorów. Jak deklarują jego twórcy, pieniądze zostaną wykorzystane do ekspansji w Polsce i Brazylii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Edrone – firma tworząca system Marketing Automation i CRM dedykowany dla e-commerce ogłosiła kolejną rundę finansowania. Fundusze, w tym INventures, Mueller Medien, Atmos i PortfoLion wsparły edrone łączną kwotą 20 milionów złotych. Lead inwestorem w tej rundzie był INventures.

Duże pieniądze dla Edrone

Jest to odpowiedź na intensywny rozwój firmy, która w 2023 roku osiągnęła blisko 7 milionów dolarów ARR oraz wycenę 120 milionów złotych. Inwestycja wyniosła 20 milionów, w tym udział nowego kapitału, to ponad 10 milionów od INventures. Kolejne 10 milionów zainwestowały pozostałe fundusze przez konwersję kapitału dłużnego na udziały.

Środki w dużej mierze zostaną przeznaczone na rozwój oddziału w Brazylii oraz zatrudnienie nowych pracowników.

- W 2023 roku podwoiliśmy przychody w Brazylii. Nowo pozyskane fundusze pozwolą nam przyspieszyć działania na tym rynku. Skupimy się również na poprawie procesów biznesowych w Polsce, a - kolejne inwestycje w produkt, pozwolą nam jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości automatyzacji ze wsparciem sztucznej inteligencji – mówi Michał Blak, Co-Founder i CEO Edrone.

Przeczytaj więcej o poprzedniej rundzie Edrone

Nowi inwestorzy

Nowym inwestorem jest INventures, poznański fundusz VC, którego filozofia opiera się na długoterminowym wsparciu przedsiębiorstwa na różnych etapach rozwoju. Specjalizuje się w strategicznym doradztwie, pomagając firmom doskonalić ich kluczowe obszary działalności. edrone to dziewiąta inwestycja funduszu.

- Produkt, metryki biznesowe oraz pomysł na rozwój międzynarodowy, zyskały nasze uznanie. To, co wyróżnia edrone i daje mu potencjał do rozwoju, to skuteczne zarządzanie. W edrone doskonale funkcjonuje delegacja odpowiedzialności kluczowym osobom w firmie. Rekrutują wyjątkowe talenty i wykorzystują potrzebne kompetencje – mówi Katarzyna Dąbrowska, prezeska zarządu INventures.

W projekt zaangażował się także dotychczasowy inwestor, PortfoLion. Jak deklarują przedstawiciele Edrone, obecność PortfoLion w nowej rundzie stanowi wyraźne potwierdzenie jego zaangażowania oraz zadowolenia z osiągnięć spółki i konsekwentnego realizowania strategii wyznaczonej w 2020 roku.

Po inwestycji założyciele Michał Blak i Rahim Blak wciąż zachowują kontrolę nad firmą, posiadając 60% udziałów, co utrzymuje ich kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji.

Inwestycja w ludzi

Środki zostaną wykorzystane do rozbudowy zespołu, który już teraz liczy ponad 150 pracowników w Krakowie i Brazylii, z zamiarem zatrudnienia kolejnych 70 osób w bieżącym roku. W obliczu wyzwań związanych z zarządzaniem kulturą organizacji firma intensywnie rozwija dział People and Culture.

- Moja osobista motywacja, to stworzenie kultury organizacji na takim poziomie, który zainspiruje najlepsze spółki SaaS’owe w Europie i Ameryce Łacińskiej. Zarządzamy przez kontekst i wartości, co pozwala członkom zespołów przejmować inicjatywę i szybciej odpowiadać na potrzeby rynkowe – dodaje Michał Blak, CEO.

Dalsza inwestycja w produkt

System, stworzony przez edrone, jest wykorzystywany przez blisko 2000 sklepów internetowych, głównie w Polsce i Brazylii. W ramach inwestycji przewidziane są kolejne prace nad produktem oraz zwiększenie zespołu zajmującego się jego rozwojem.

Od 2020 roku systematycznie rozwijamy nasz dział R&D, który ma na celu budowanie trwałej przewagi technologicznej. W ostatnim roku wprowadziliśmy do systemu nowe funkcje oparte na Generative AI, które skutecznie wspomagają pracę naszych klientów. W bieżącym roku zamierzamy kontynuować rozwój w tej właśnie dziedzinie – dodaje Maciej Mendrela, CTO.

Skład zarządu Edrone

Zarząd, w którego skład wchodzi Michał Blak, Co-Founder i CEO oraz Maciej Serafin COO, wspierać będzie Rada Nadzorcza, reprezentowana przez:

  • Katarzyna Dąbrowska – prezeska INventures i doradczyni inwestycyjna. Zarządzała regionalnymi funduszami inwestycyjnymi o aktywach ponad 3 miliardów złotych. Laureatka nagród Złotego Portfela i Funduszu Roku. Wesprze edrone w strategii inwestycyjnej i rozwoju.
  • Tibor Győrbiró – partner w PortfoLion od 2018 roku. Był to pierwszy inwestor w edrone. Zarządza inwestycjami w spółkach na późniejszym etapie rozwoju.
  • Michael Amtmann – Head of Mueller Medien New Business. Michael kierował między innymi inwestycją w Booksy i specjalizuje się w rynkach SaaS i B2B. Wspiera firmę w zakresie rozwoju biznesu, a w przyszłości także fuzji i przejęć.
  • Sami Moughrabie – Założyciel i partner zarządzający w ATMOS Ventures. Specjalizuje się w dziedzinie sztucznej inteligencji, technologii kwantowych i zrównoważonego rozwoju. Został uznany za jednego ze 100 najlepszych absolwentów University of Chicago w obszarze technologii. W edrone doradza w zakresie nowych technologii i badań.
  • Steen W. Sorensen – właściciel VarsoGroup. Zdobył doświadczenie jako bankier inwestycyjny, a w 2003 został Corporate CFO w Liberty Global. Nadzorował zarówno wielomiliardowe przychody jak i inwestycje. Pomagał edrone we wszystkich rundach inwestycyjnych.

W edrone zainwestowało również trzynastu aniołów biznesu pod parasolem Roberta Ditrycha, seryjnego inwestora, doradcy M&A i przedsiębiorcy e-commerce. W tym gronie znalazł się m.in. Maciej Zawadziński, założyciel PiwikPRO i partner zarządzający w Next New Ventures oraz partnerzy WEG.

Czym zajmuje się Edrone

Edrone ma główną siedzibę w Krakowie i działa na rynku od 2016 roku. Biuro znajduje się także w São Jose dos Campos w Brazylii. Obecnie w swoim gronie ma blisko 2000 klientów. Krakowska spółka inwestuje również w Generative AI, a jedną z funkcjonalności systemu jest Mobile Voice Search, wyszukiwarka głosowa, rozumiejąca język naturalny.

System edrone został uznany za najlepszy CRM dla e-commerce, według listy „CIO 100" Menedżerów IT oraz wyróżniony w corocznym konkursie „Best in Cloud", organizowanym przez magazyn Computerworld. Spółka została nagrodzona w 2023 nagrodą Mobile Trends za najbardziej innowacyjny produkt, a w 2022 G2, największa platforma z recenzjami oprogramowania, wyróżniła firmę nagrodą w kategorii Best Commerce Products.

Dotychczasowi inwestorzy:

Mueller Medien to rodzinny koncern medialny. Jest głównym udziałowcem firm e-commerce, takich jak: pepper media N.V., solute GmbH. Dodatkowo jest inwestorem w Booksy, Booking Kit i Infermedica.

Atmos Venture Capital – wspiera innowacyjne zespoły, które pracują nad przełomowymi rozwiązaniami technologicznymi takimi jak quantum computing i generative AI.

PortfoLion – węgierski fundusz VC, członek OTP, największej grupy kapitałowej w regionie. Fundusz posiada aktywa o wartości 440 milionów euro i wspiera przedsiębiorstwa na różnych etapach rozwoju.

Transakcję pomogły przeprowadzić kancelarie M&A Lawsome Kulesza i Wspólnicy sp.k. pod wodzą adw. Cezarego Miąskiewicza, Partnera Zarządzającego oraz SSK&W reprezentowaną przez Partnera Zarządzającego, adw. dra Szymona Sypa oraz adw. Marcin Pilch, Head of Legal w edrone.

ZOBACZ RÓWNIEŻ