Decyzja o VAT na Żywność: Kluczowy tydzień dla polskich konsumentów

Ceny żywności
Czy zerowy VAT na wybraną żywność jest tylko formalnością? / fot. Shutterstock
Oczekiwanie rozstrzygnięcia sprawy zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze ma potrwać jeszcze tylko kilka dni. Trwają rozmowy w tej sprawie między resortem finansów a premierem Donaldem Tuskiem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Minister finansów Andrzej Domański zasygnalizował, że nadchodzący tydzień przyniesie kluczowe decyzje dotyczące stawki VAT na artykuły spożywcze. W obliczu zbliżającego się końca ważności obowiązującego rozporządzenia, które umożliwiało stosowanie zerowej stawki podatku na żywność, polscy konsumenci z niepokojem oczekują na informacje, czy i jakie zmiany zostaną wprowadzone. Obecna niepewność wpływa na rynkowe spekulacje i prognozy dotyczące cen podstawowych produktów spożywczych - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Także przedsiębiorcy, głównie producenci wybranych artykułów spożywczych i właściciele sklepów oczekują utrzymania przepisów wprowadzonych jeszcze przez poprzednią władzę w celu walki z inflacją. To akurat łatwe do zrozumienia: im tańsze produkty tym chętniej sięgają po nie klienci. Pytanie czy w obecnej sytuacji (lepszej niż przed rokiem kiedy inflacja sięgała 18,3 proc.) utrzymanie zerowego VATu jest zasadne wciąż pozostaje w grze.

Możliwe scenariusze wokół VAT na żywność i ich konsekwencje

Rozważania na temat przyszłości VAT na żywność rozpoczęły się od zapowiedzi ministra finansów w programie TVP Info. Domański, pytany o stawkę VAT, zapowiedział, że rozmowy z premierem trwają i że decyzja zostanie podjęta w przyszłym tygodniu. To stawia konsumentów w sytuacji oczekiwania na decyzje, które mogą mieć bezpośredni wpływ na ich domowe budżety.

Przedsiębiorcy w potrzasku składki zdrowotnej: Rząd cofa wyborczą obietnicę

Zmiany w cenach żywności: Co nas czeka?

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie zerowej stawki VAT ma ważność do końca marca. Jeśli nie zostanie przedłużone, konsumenci mogą spodziewać się wzrostu cen. Przykładowe wyliczenia medialne sugerują, że chleb może podrożeć o 20 groszy, masło o 30 groszy, a kilogram schabu o złotówkę. Jednakże, Ministerstwo Finansów podkreśla, że trwają analizy, które mają określić przyszłe kroki rządu w tej sprawie - informuje TVP Info.

Kluczowe dla decyzji o niskim VAT na wybraną żywność będą wyniki analiz przeprowadzanych przez Ministerstwo Finansów. Wskazuje się na konieczność oceny wpływu ewentualnego przedłużenia zerowej stawki VAT nie tylko na konsumentów, ale i na całą gospodarkę, w tym na budżet państwa. Szacunki portalu Money.pl wskazują, że koszt utrzymania zerowej stawki VAT na żywność w 2024 roku mógłby wynieść prawie 3 mld zł. Rząd ma wyjątkowo trudne zadanie przed sobą, gdyż hojne obietnice wyborcze trzeba z czegoś sfinansować. Tymczasem budżet państwa ma jeden z największych deficytów w XXI wieku. 

Sytuacja wokół VAT na żywność to próba zrównoważenia potrzeb konsumentów z możliwościami kasy państwa. Nadchodzący tydzień będzie kluczowy dla dalszych losów polskich konsumentów i producentów żywności. Decyzje, które zostaną podjęte, zaważą na sytuacji finansowej gospodarstw domowych i mogą wpłynąć na ogólną kondycję gospodarczą kraju.

Sąd Najwyższy murem za przedsiębiorcami: nie muszą płacić składek ZUS!

ZOBACZ RÓWNIEŻ