Dajcie mi podwyżkę, to będę szczęśliwy. O ile więcej chcemy zarabiać?

Dajcie mi podwyżkę, to będę szczęśliwy. O ile więcej chcemy zarabiać?
Ludzie często są przekonani, że ich życie poprawiłoby się, gdyby tylko mogli więcej zarabiać. Do pewnego stopnia – mają rację.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wiele badań wykazało związek między dochodem a szczęściem, zarówno w kontekście codziennego nastroju, jak i długoterminowego zadowolenia z życia. Posiadanie większej ilości pieniędzy pomogłoby wielu ludziom zaspokoić podstawowe potrzeby, a bogatsi ludzie na ogół zgłaszają, że są szczęśliwsi.

Ile dokładnie więcej pieniędzy myślimy, że potrzebujemy, aby być szczęśliwymi? Nowa ankieta przeprowadzona przez firmę usług finansowych Empower zadała to pytanie około 2000 osobom.

W ankiecie większość osób stwierdziła, że do osiągnięcia zadowolenia potrzebna byłaby znacząca podwyżka płac. Respondenci, którzy mieli medianę zarobków 65 000 dolarów rocznie, powiedzieli, że mediana 95 000 dolarów sprawiłaby, że byliby szczęśliwi i mniej zestresowani. Najwyżej zarabiający, z medianą dochodów 250 000 dolarów, podali medianę w wysokości 350 000 dolarów.

W 2024 będą podwyżki

Według ankiety przeprowadzonej przez firmę konsultingową Mercer pracodawcy planują średni wzrost płac o 3,9% w 2024 roku. W ankiecie Empower Amerykanie stwierdzili jednak, że aby być szczęśliwymi, potrzebowaliby prawie 50% podwyżki.

Czy zatem podwyżka na poziomie 3,9% ma szansę sprawić, że poprawi się czyjeś szczęście? To przecież daleko od 50%.

Jedno badanie, opublikowane w ubiegłym roku w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, wykazało, że osoby, które losowo otrzymały 10 000 dolarów, miały tendencję do zwiększenia szczęścia, które trwało co najmniej sześć miesięcy.

Inne badanie, opublikowane w 2020 roku w Review of Economic Studies, przeanalizowało zwycięzców loterii w Szwecji, których nagrody wynosiły przeważnie od 100 000 do 500 000 dolarów. Stwierdzili, że są szczęśliwsi w swoim życiu nawet ponad dziesięć lat po wygranej, w porównaniu z graczami loterii, którzy nie wygrali nagrody lub wygrali relatywnie małą kwotę.

— Wpływ pieniędzy na szczęście nie jest tak duży, jak ludzie zwykle zakładają - powiedziała Elizabeth Dunn, profesor psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i współautorka książki o pieniądzach i szczęściu. — Szczęście jest determinowane przez tak wiele różnych czynników, że zmiana jednej rzeczy nie będzie miała ogromnego wpływu — dodała.

Dunn stwierdziła, że wielu ludzi przecenia pieniądze, w stosunku do innych zmiennych, jako drogę do zadowolenia. Jej badania wskazują, że ci, którzy przywiązują większą wagę do czasu niż do pieniędzy, mają tendencję do bycia szczęśliwszymi w życiu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X