Czeska firma rusza na podbój polskiego rynku alkoholi

Jan Žďárský
Jan Žďárský
Do końca roku 2025 czeska firma Vinařský ráj chce zostać największym w Polsce dostawcą technologii i usług związanych z produkcją wina - zapewnia jej twórca, Jan Žďárský.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Vinařský ráj to czeski sklep i dostawca technologii, które pomagają w spełnianiu potrzeb winiarzy. Firma oferuje wszystkie produkty potrzebne do produkcji wina, od uprawy winorośli, przez tłoczenie, klarowanie, fermentację i dojrzewanie, aż po butelkowanie. Vinařský ráj jest wyłącznym dystrybutorem wielu opatentowanych technologii. Firma pomaga w projektowaniu i wyposażaniu winnic oraz konfiguracji urządzeń, ale oferuje też konkretne produkty dostarczane w ciągu 1-3 dni roboczych, a także ich konserwację i serwis. Vinařský ráj obsłużył do dziś ponad 10 tysięcy klientów, przede wszystkim z Czech i Słowacji. To duże i małe winnice oraz profesjonalni i hobbystyczni producenci wina.

Czeska firma rozwinęła lokalną branżę alkoholi

Firmę założył ponad 10 lat temu Jan Žďárský, czeski winiarz i przedsiębiorca, który dziś prowadzi holding &CORK. Jego pierwszym biznesem była winnica Juřeník & Žďárský, która dziś produkuje ok. 20 tys. butelek rocznie. Grupa &CORK osiągnęła w ubiegłym roku obroty przekraczające równowartość 35 mln PLN (200 mln CZK) i planuje przeznaczyć równowartość 26 mln PLN (150 mln CZK) na inwestycje i akwizycje, nie tylko w sektorze winiarskim. W 2021 roku &CORK przejął Kovo Prudík, producenta stalowych kadzi do wina i innych płynów z ponad 30-letnią tradycją.

– Każdy segment rynku korzysta z innowacji i przemysł winiarski nie jest tu wyjątkiem. Vinařský raj dostarcza klientom nowoczesne technologie, które poprawiają jakość wina i efektywność produkcji. Ich wykorzystanie pozwala zadbać o zdrowie winogron i ulepszyć proces produkcji na wszystkich etapach, wraz z późniejszym przechowywaniem. Wiemy, że oczekiwania rynku oraz koszty produkcji rosną, dlatego staramy się wykorzystać nasze know-how, by wspierać lokalnych winiarzy – mówi Jan Žďárský, założyciel Vinařskégo ráju i &CORK.

Przeczytaj także: Oto 25 prostych pomysłów na biznes

Ekspansja na Polskę

Teraz Vinařský ráj pomoże producentom wina z Polski, którym zaoferuje te same produkty i usługi, co winiarzom z Bohemii i Moraw. Większość z nich, wysyłana z magazynów w Czechach, dotrze do klientów w ciągu 3 dni roboczych. Vinařský ráj oferuje też kompleksowe usługi związane z projektowaniem i wyposażaniem winnic. Do końca 2025 roku Vinařský ráj chce stać się liderem polskiego rynku.

– Dzięki zmianom klimatycznym produkcja wina w Polsce w ostatnich latach ostatnio bardzo dobrze się rozwija. Obserwujemy tutejszą branżę i bardzo podobają nam się rezultaty pracy naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na jakość wina i efektywność jego produkcji mają nowoczesne technologie. Wierzymy, że dzięki nim Polska wkrótce może stać się bardzo ważnym krajem na mapie winiarstwa. A my do końca roku chcemy stać się tu najważniejszym dostawcą technologii i usług związanych z produkcją wina – mówi Jan Žďárský.

Vinařský ráj ma już na swoim koncie pierwszych polskich klientów, w tym kompleksowe realizacje. Czeska firma pomogła m.in. w wyposażeniu Winnicy Anna z Dolnego Śląska, Winnicy z Gór Pieprzowych z Sandomierza oraz Winnicy Stara Winna Góra i Winnicy Żelazny z regionu zielonogórskiego.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Vinařským rájem, do którego zgłosiliśmy się z prośbą o pomoc w wyborze zbiorników fermentacyjnych do naszej winnicy. Zespół Jana jest kompetentny, sprawny, przy tym… bardzo miły. Otrzymaliśmy pełne wsparcie na każdym etapie, w tym profesjonalne doradztwo, które pomogło nam podjąć właściwą decyzję o tym, jakie rozwiązanie w winiarni zastosować. W rezultacie zainstalowaliśmy zbiorniki, które spełniają nasze oczekiwania pod względem jakości, a przy okazji są bardzo atrakcyjne wizualnie – mówi Małgorzata Krojcig z winnicy Stara Winna Góra.

ZOBACZ RÓWNIEŻ