Chcesz zrezygnować z pracy i założyć firmę? Mark Cuban radzi, co zrobić najpierw

Chcesz zrezygnować z pracy i założyć firmę? Mark Cuban radzi, co zrobić najpierw
Rezygnacja z pracy, aby założyć firmę, może być zarówno kusząca, jak i niezwykle ryzykowna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Upewnij się, że masz bezpieczną sieć kontaktów, zanim zdecydujesz się na taki krok - mówi miliarder, przedsiębiorca i inwestor Mark Cuban. "Najpierw oszczędzaj pieniądze. Nie odchodź z pracy, chyba, że naprawdę wiesz, co robisz" - powiedział Cuban. Jego uzasadnienie: " (...)pomimo wielu inspirujących historii sukcesu, większość ludzi, którzy opuszczają pracę na etacie, aby realizować własny pomysł, albo napotyka na trudności, albo kompletnie ponosi porażkę".

Cuban dodał, że słyszymy wszystkie te historie o ludziach, którzy rzucili pracę, założyli firmę i zarobili mnóstwo pieniędzy. Ale jest też to, czego nie słyszymy. - To historie ludzi, którzy rzucili pracę, założyli firmę i ponieśli nędzną porażkę, a teraz pracują w pracy, której nienawidzą - dodał.

Mniej więcej połowa pracowników z pokolenia Z aspiruje do założenia własnych firm - wynika z badania przeprowadzonego przez Samsung i Morning Consult. Nie wszyscy odniosą sukces — około 20% nowych firm upada w ciągu pierwszego roku, a ponad połowa nie przetrwa pięciu lat. To z kolei informacje z danych U.S. Bureau of Labor Statistics, czyli amerykańskiego GUS-u.

Cuban ma parę rad dla przyszłych przedsiębiorców

Przeprowadź dokładne badania przed rezygnacją z pracy - nalegają eksperci, w tym Mark Cuban. Dalej: napisz szczegółowy plan biznesowy i ustal, ile oszczędności będziesz potrzebować, aby przetrwać, jeśli firma nie odniesie natychmiastowego sukcesu.

Niektórzy doradcy finansowi zalecają oszczędzanie wystarczającej ilości pieniędzy, aby pokryć 12 miesięcy zarówno kosztów życia, jak i działalności biznesowej. W skrajnym przypadku potrzebujemy wystarczająco na "przynajmniej sześć miesięcy" kosztów życia - twierdzi Cuban.

Cuban radzi też aspirującym przedsiębiorcom, aby zakładali firmę tylko wtedy, gdy "całym sercem są przy danym biznesie" i "wiedzą o swojej dziedzinie więcej niż ktokolwiek inny w danym pomieszczeniu".

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X