Brak przeglądu technicznego samochodu może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych

Brak przeglądu technicznego samochodu może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych
Ile możemy zapłacić za brak przeglądu technicznego naszego pojazdu? Nawet 5 tys. zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Aby samochód mógł legalnie poruszać się po drogach, konieczne jest spełnienie kilku podstawowych wymogów. Należą do nich: rejestracja pojazdu, wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz przeprowadzanie regularnych badań technicznych. Co grozi za zaniedbania w tym zakresie i jak polskie przepisy wypadają na tle standardów obowiązujących w innych krajach?

Przegląd techniczny to standardowa procedura mająca na celu ocenę stanu technicznego pojazdu i sprawdzenie, czy spełnia on określone normy bezpieczeństwa. Na stacjach diagnostycznych sprawdzane są między innymi: sprawność oświetlenia, układ hamulcowy, stan opon i inne kluczowe elementy. Wyniki tego badania decydują o tym, czy samochód zostanie dopuszczony do ruchu.

Niestety, w Polsce wiele samochodów pomimo zaawansowanego wieku przechodzi przegląd techniczny. Z danych CEPIK wynika, że w 2021 roku niemal 98% badanych pojazdów zostało dopuszczonych do ruchu. Dodatkowo, według portalu mubi.pl, średni wiek zarejestrowanych samochodów w lipcu ub.r. roku wynosił od 14 do 16 lat.

Najmłodsze pojazdy można spotkać na ulicach Warszawy, Krakowa i Wrocławia, podczas gdy najstarsze jeżdżą głównie w Opolu. Dla porównania, w Niemczech około 20% samochodów nie przechodzi przeglądu, mimo że średni wiek tamtejszych pojazdów jest o 4,5 roku niższy niż w Polsce.

Brak przeglądu technicznego a konsekwencje

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego może skutkować mandatem w wysokości do 5 tys. złotych. Badanie techniczne jest w Polsce obowiązkowe.

Jak zauważa Piotr Korab, ekspert z autobaza.pl, na początku 2023 r. planowano wprowadzenie ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące badań technicznych pojazdów, ale władze wycofały się z tego pomysłu i nie wiadomo, czy temat ten zostanie ponownie podjęty.

Zaniedbanie terminu badania technicznego może mieć poważne konsekwencje. W przypadku kontroli drogowej przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, brak ważnego przeglądu może skutkować mandatem od 1500 do nawet 5000 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Dodatkowo kierowca może ponieść koszty związane np. z odholowaniem pojazdu. Problemy mogą pojawić się również w sytuacji wypadku lub kolizji – brak ważnego przeglądu może skutkować niewypłaceniem lub ograniczeniem odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, niezależnie od tego, kto był sprawcą zdarzenia.

Termin ważności badania technicznego jest zapisany w dowodzie rejestracyjnym, a często wysyłane są również przypomnienia o zbliżającym się terminie przeglądu.

Istnieją kraje, w których przeglądy techniczne samochodów osobowych nie są obowiązkowe, jak na przykład na Ukrainie. W Niemczech natomiast badania techniczne przeprowadzane są co dwa lata przez specjalistów z organizacji takich jak Dekra czy TUV. Dodatkowo, od kierowców wymaga się regularnej kontroli emisji spalin. Podobne przepisy obowiązują w Japonii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ