Bitcoin częściej sprzedawany niż wydobywany

Kopalnie kryptowalut nastawiły się na zysk / Fot.
Kopalnie kryptowalut nastawiły się na zysk / Fot. Kanchanara, Unsplash.com
13 największych publicznych firm zajmujących się wydobyciem kryptowalut sprzedało w październiku równowartość wszystkich wydobytych przez siebie Bitcoinów, a nawet nieco więcej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bitcoin osiągnął wyższe wyceny i przekroczył wartość 35 tys. dol. od czasu zeszłorocznego krachu. Był to sygnał dla firm zajmujących się wydobywaniem kryptowaluty, że pora na sprzedaż.

Wskaźnik sprzedaży BTC do jego wydobycia wynosił około 105% dla firm takich jak Marathon Digital Holdings i Core Scientific Inc. TheMinerMag, serwis zajmujący się głównie tematyką wydobycia kryptowalut, poinformował, że firmy zajmujące się "wykopywaniem" Bitcoina sprzedawały nie tylko to, co na bieżąco uzyskały, ale też część kryptowaluty ze swoich rezerw. 

Zobacz: Jaki biznes opłaca się otworzyć

Wskaźnik sprzedaży do wydobycia był więc znacznie większy niż w poprzednich trzech miesiącach, kiedy wynosił odpowiednio 64%, 77% i 77% w lipcu, sierpniu i wrześniu. Szczyt osiągnął natomiast w czerwcu ubiegłego roku i wynosił wtedy aż 390%. Było to w środku krachu rynku krypto i rosnących kosztów energii.

Bitcoin z wyceną 35 tys. dol.

Obecnie sprzedaż nastąpiła, gdy największa kryptowaluta wzrosła do 18-miesięcznego maksimum w październiku. 

Wydobycie Bitcoinów to proces intensywnie zużywający energię, w którym górnicy używają specjalistycznych komputerów (koparek) do weryfikacji transakcji w blockchainie Bitcoina i zarabiają nagrody w tokenach. Historycznie górnicy mają tendencję do sprzedawania większej ilości monet, aby uzupełnić swoje przepływy gotówkowe lub wykorzystać wyższe ceny podczas zwyżki.

Bitcoin wzrósł o 28% do ok. 35 000 dolarów w zeszłym miesiącu, co przyniosło jego zwrot od początku roku na poziomie ponad 100%. To wciąż poniżej rekordowego maksimum prawie 69 000 dolarów osiągniętego pod koniec 2021 roku. Akcje górników, w tym Marathon i Riot, również podwoiły się w tym roku.

Oprócz ostrego odbicia cen Bitcoina, niektórzy górnicy zwiększają kapitał ze sprzedaży Bitcoinów, aby złagodzić szok związany z halvingiem, aktualizacją kodu Bitcoina, która skutecznie obetnie nagrody za wydobycie o 50% na początku przyszłego roku.

Halving zmienia formułę, która rządzi wydawaniem nowych Bitcoinów wydobywanych z blockchaina co cztery lata i ma na celu utrzymanie limitu podaży tokenów na poziomie 21 milionów.