Apple nie jest już najcenniejszą firmą na świecie

Apple traci pozycję lidera / Fot. Laurenz Heymann,
Apple traci pozycję lidera / Fot. Laurenz Heymann, Unsplash.com
Na pozycję lidera wskoczył gigant naftowy Saudi Aramco. Wyższą kapitalizację ma już tylko złoto.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gigant naftowy Saudi Aramco w środę wyprzedził Apple jako najcenniejszą firmę na świecie. 

Wycena rynkowa Aramco wyniosła w środę nieco poniżej 2,43 biliona dolarów. Z kolei Apple, które w środę straciły kolejne 5% swojej wyceny w USA na skutek wyprzedaży akcji, jest teraz warte 2,37 biliona dolarów.

Sprawdź: Na czym można zarobić

Akcje i ceny energii rosły, ponieważ inwestorzy wyprzedają akcje w kilku branżach, w tym technologii, w obawie przed pogarszającym się środowiskiem gospodarczym. Apple spadł o prawie 20% od szczytu w wysokości 182,94 dol. w dniu 4 stycznia. Inne spółki technologiczne odnotowały jeszcze gorsze wyniki - przykładowo Netflix stracił od początku roku aż 72% swojej wyceny. 

Zmiana na pozycji lidera w kontekście kapitalizacji rynkowej ma charakter symboliczny, ale pokazuje, jak zmieniają się rynki, gdy globalna gospodarka zmaga się z rosnącymi stopami procentowymi, inflacją i problemami z łańcuchem dostaw.

Akcje Aramco wzrosły od początku 2022 r. o ponad 27%. W marcu gigant naftowy poinformował, że jego całoroczny zysk w zeszłym roku wzrósł ponad dwukrotnie z powodu rosnących cen ropy.

Zobacz: 1000 plus

Apple wyprzedziła Saudi Aramco i stała się najcenniejszą na świecie spółką giełdową w 2020 roku. Teraz jednak producent iPhone'a oddaje pozycję lidera.

POLECAMY