Apple na celowniku Komisji Europejskiej. Szykuje się gigantyczna kara

Apple na celowniku Komisji Europejskiej. Szykuje się gigantyczna kara
fot. Adobe Stock
Komisja Europejska wszczęła postępowania antymonopolowe w sprawie Apple. Formalne postępowanie jest następstwem wstępnego dochodzenia, które dotyczyło warunków działań Apple Pay szkodzących konkurencji oraz ograniczających wyboru i dostęp do innowacji użytkownikom urządzeń mobilnych Apple.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Komisja Europejska wszczęła postępowania antymonopolowe w sprawie Apple. Formalne postępowanie jest następstwem wstępnego dochodzenia, które dotyczyło warunków działań Apple Pay szkodzących konkurencji oraz ograniczających wyboru i dostęp do innowacji użytkownikom urządzeń mobilnych Apple.

Pierwsza sprawa dotyczy obowiązkowego korzystania z systemu zakupów aplikacji App Store i braku informowania użytkowników iPhonów i iPadów o alternatywnych, również tańszych możliwościach zakupu poza aplikacją. Druga, sposobów integracji Apple Pay z aplikacjami handlowymi i stronami internetowymi na wspomnianych urządzeniach oraz nałożonych ograniczeń w zakresie dostępu do NFC - „tap and go”, czyli funkcji komunikacji bliskiego zasięgu w celu płatności w sklepach.

Margaret Vestager, wiceprzewodnicząca KE, odpowiedzialna za politykę konkurencji, skomentowała:

- Ważne jest, aby Apple nie odmawiał konsumentom korzyści płynących z korzystania z nowych technologii płatności, w tym lepszego wyboru pod względem jakości, innowacji i konkurencyjności cen. Z tego względu postanowiłam przyjrzeć się praktykom Apple dotyczącym Apple Pay i ich wpływowi na konkurencję. 

W przypadku udowodnienia praktyk będących przedmiotem dochodzenia na światowego giganta będą nałożone kary za nieuczciwe praktyki. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ