Akcje Nvidii na rekordowym poziomie tuż przed wynikami finansowymi

Akcje Nvidii na rekordowym poziomie tuż przed wynikami finansowymi
Akcje Nvidii wzrosły o 2,3%, osiągając rekordową wartość i przekraczając 504 dolary w poniedziałek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Analitycy spodziewają się wzrostu przychodów o ponad 170% w trzecim kwartale br. Wyniki finansowe zostaną opublikowane dzisiaj.

Jeśli to jeszcze nie wystarczy, prognoza firmy na czwarty kwartał fiskalny, według szacunków LSEG, prawdopodobnie pokaże jeszcze większą liczbę: prawie 200% wzrostu przychodów.

Cena akcji Nvidia wzrosła o 252% w 2023 roku, znacznie wyprzedzając inne firmy z indeksu S&P 500. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi teraz 1,25 biliona dolarów, znacznie więcej niż Meta czy Tesla.

Każda wskazówka o tym, że niektórzy klienci przechodzą na procesory AMD, lub że restrykcje w Chinach mają negatywny wpływ na biznes Nvidii, mogą stanowić problem dla akcji spółki. Ponadto Microsoft poinformował, że opracował własne chipy AI - to także jasny sygnał z rynku, że Nvidia może otrzymać mniej zamówień na swoje chipy.

"Oczekiwania są wysokie przed rozmową o wynikach NVDA FQ3'24 21 listopada" - napisali analitycy Bank of America w raporcie z zeszłego tygodnia.

Nvidia w świetnej kondycji

Eksperci zwracają uwagę na restrykcje w Chinach i obawy konkurencyjne jako dwa problemy, które przyciągną uwagę inwestorów. Szczególnie pojawienie się AMD na rynku generatywnej AI stanowi nową dynamikę dla Nvidia, która dotychczas miała niemal monopol na rynku jednostek przetwarzających grafikę (GPU) w AI.

CEO AMD Lisa Su powiedziała pod koniec zeszłego miesiąca, że firma spodziewa się przychodów z GPU na poziomie około 400 milionów dolarów w czwartym kwartale i ponad 2 miliardy dolarów w 2024 roku. Firma powiedziała w czerwcu, że MI300X, jej najbardziej zaawansowany GPU do AI, zacznie być dostarczany do niektórych klientów jeszcze w tym roku.

Nvidia nadal zdecydowanie dominuje na rynku GPU do AI, ale wysokie ceny są problemem. Bardzo możliwe, że firma będzie musiała obniżyć ceny swoich chipów, aby lepiej konkurować na rynku.

W zeszłym tygodniu Nvidia zaprezentowała H200, GPU zaprojektowane do szkolenia i wdrażania modeli AI, które napędzają eksplozję generatywnej AI, umożliwiając firmom rozwijanie inteligentniejszych chatbotów i przekształcanie prostego tekstu w kreatywne projekty graficzne.

Nowy GPU to ulepszenie względem H100, chipu używanego przez OpenAI do szkolenia ich najbardziej zaawansowanego dużego modelu językowego, GPT-4 Turbo. Czipy H100 kosztują między 25 000 a 40 000 dolarów, według szacunków Raymond James, a tysiące z nich pracujących razem są potrzebne do stworzenia największych modeli w procesie zwanym "szkoleniem".

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X