Integracja AI i inne ulepszenia mają pobudzić sprzedaż komputerów PC w 2024 roku

Integracja AI i inne ulepszenia mają pobudzić sprzedaż komputerów PC w 2024 roku
Spadek sprzedaży komputerów osobistych ma szansę zakończyć się w przyszłym roku. Powodem jest AI.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według analityków konsumenci wydają się gotowi na zakup nowszych komputerów, a popyt na urządzenia wyposażone w funkcje AI dodatkowo pobudza rynek.

"Na koniec trudnego roku dla rynku komputerów osobistych jest wreszcie powód do optymizmu. Canalys spodziewa się, że rynek komputerów PC powróci do wzrostu o 8% w 2024 roku, ponieważ klienci szukają odświeżenia komputerów z okresu pandemii, a na rynek wchodzą nowe urządzenia zdolne do pracy z AI" - twierdzą analitycy Ben Caddy i Kieren Jessop w raporcie z 20 grudnia.

Na rynek trafiają już komputery wyposażone w układy AI, przeznaczone do obsługi zadań związanych typowo z przetwarzaniem zapytań AI i machine learningowych. Dodatkowo zakończenie przez Microsoft wsparcia technicznego dla systemu operacyjnego Windows 10, przewidziane na 14 października 2025 roku, również może sprawić, że wiele osób zdecyduje się na wymianę komputera.

"Ogromna i starzejąca się baza komputerów osobistych komercyjnych, przekraczająca czteroletni próg w 2024 roku, sprawia, że spodziewane jest odświeżenie sprzętów, zbiegające się z pilnym popytem na migrację w kierunku Windows 11" - podaje firma analityczna IDC. Rynek komputerów osobistych może wzrosnąć o 3,4% w przyszłym roku w porównaniu z 2023 rokiem.

Dane IDC pokazują, że 2020 rok przyniósł najwyższy wzrost globalnej sprzedaży komputerów osobistych od 2010 roku, spowodowany pandemią i przejściem na pracę i naukę zdalną.

Komputery z AI mogą podbić rynek

Według danych IDC globalne dostawy komputerów PC wyniosły 68,5 miliona jednostek w trzecim kwartale 2023 roku, co stanowi spadek o 7,2% w porównaniu z tym samym kwartałem w 2022 roku.

Dostawy odnotowały kolejne kwartalne spadki od początku 2022 roku, spowodowane trudnościami makroekonomicznymi, słabym popytem detalicznym i komercyjnym oraz przesunięciem budżetów IT na zakupy urządzeń.

Boom w generatywnej sztucznej inteligencji może jednak pobudzić sprzedaż komputerów osobistych, ponieważ konsumenci aktywnie szukają integracji z funkcjami AI, które zwiększają produktywność i doświadczenia rozrywkowe.

Analitycy oczekują, że 60% komputerów dostarczonych w 2027 roku będzie zdolnych do pracy z AI.

Na początku komputery zintegrowane z AI będą skierowane do określonych segmentów rynku przedsiębiorstw, ale wraz ze zmniejszeniem kosztów i większą liczbą przypadków użycia mogą trafić na szerszy rynek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ