10 mln zł na budowę prywatnych miast. M. Zmysłowski rusza z "projektem życia" i wsparciem aktorów

Miasto przyszłości
Miasto przyszłości, fot. materiały prasowe
Samana Group - nowy projekt Marka Zmysłowskiego (co-founder Jumia.com, Sunroof.se) zajmujący się budową prywatnych ekologicznych miast - zamyka rundę inwestycyjną seed w wysokości 10 mln zł i szykuje się do budowy pierwszego etapu projektu na Dominikanie. Wśród inwestorów znaleźli się światowej i polskiej sławy aniołowie biznesu oraz... znani aktorzy!

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prywatne miasta coraz częściej są nazywane „miastami przyszłości” - powstają zupełnie od nowa i niezależnie od lokalizacji oferują swoim mieszkańcom wszystkie niezbędne usługi i udogodnienia cywilizowanego świata. Samana Group buduje swoje pierwsze prywatne miasto na półwyspie Samana, w północno–wschodniej części Dominikany.

- To mój projekt życia – mówi Marek Zmysłowski, CEO Samana Group. I dodaje: – Wykorzystuję w nim wszystkie swoje doświadczenia związane z pozyskiwaniem finansowania i budowaniem biznesu od zera w egzotycznych zakątkach świata. Timing wydaje się idealny na takie przedsięwzięcie, a zainteresowanie naszym produktem jest ogromne, dzięki czemu udało nam się skutecznie pozyskać pierwszą rundę inwestycji.

Kto inwestuje w Samana Group

Kluczowymi postaciami projektu, oprócz Marka Zmysłowskiego, są Shannon Robertson (przez 22 lata dyrektor zarządzający JLL) oraz Tomas Avogardo - właściciel 5 hoteli w Samanie. Nad koncepcją projektu pracują 3 uznane biura architektoniczne: Jasper Architects, Traktor Arquitectura oraz Luis Vidal, czyli biuro, które na zlecenie rządu Dominikany odpowiedzialne było za opracowanie strategii rozwoju całego półwyspu Samana, a teraz wdraża jego założenia w projekcie miasteczka od Samana Group.

W ostatniej rundzie finansowania uczestniczyła słynna międzynarodowa grupa Pointer.Capital, znana z inwestowania w najbardziej perspektywiczne projekty branży web3 (fintech, blockchain, artificial intelligence). Założyciele Pointer.Capital w przeszłości zainwestowali w sześć startupów, które osiągnęły status jednorożca. Natomiast wśród prywatnych inwestorów znaleźli się również właściciele hoteli z Meksyku, USA, znani inwestorzy i founderzy z Europy (Peter Lindholm, Andrea Guzzoni, Enrique Arce) oraz silna grupa polskich Aniołów Biznesu, m.in: Artur Kurasiński, Ania Zielińska, Borys Szyc, Przemysław Budnicki.

- Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Samana Group, bo wierzymy, że startup ma realną szansę na bycie liderem w nowo powstającym sektorze prywatnych miast, czyli nowo powstającą klasę assetów. Siłą Samana Grup jest doświadczenie founderów oraz starannie przygotowany plan egzekucji - komentuje Lukas S. Zgiep, Ph.D. General Partner, Pointer.Capital.

Samana Group kontynuuje zbieranie kapitału na kolejne etapy rozwoju m.in. poprzez crowdfunding.

Partnerami strategicznymi projektu są SunRoof, dostawca rozwiązań energetycznych oraz Qmodular, producent nieruchomości modułowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X