Wirtualna mandala na realną chorobę

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 70
Świat skupia się dziś na walce z koronawirusem. W cieniu tych zmagań pojawiają są rozwiązania służące chorym z innymi schorzeniami. Pacjentom po udarach, zawałach i ciężkim operacjach kardiologicznych odzyskać sprawność pomaga system wirtualnej rzeczywistości opracowany przez zespół VR TierOne.

Wszystko zaczęło się cztery lata temu we wrocławskiej firmie Stolgraf, która zajmuje się drukiem i reklamą. Jej współwłaściciel Paweł Pasternak postanowił wydawać kolorowanki dla dorosłych, które wówczas podbijały rynek księgarski. Wśród wybranych do druku wzorów były m.in. rysowanki w stylu tybetańskich mandali. I to właśnie one okazały się najbardziej popularne. 

Spodobały się także żonie Pawła Pasternaka, Agnieszce, która jest psychoterapeutką. ­– Zauważyła, że rysowanie symetrycznych kształtów stanowi świetne narzędzie terapeutyczne. Uspokaja pacjentów i pozwala wyrazić się twórczo. Co więcej, na podstawie użytych kolorów, sposobu wypełnienia mandali oraz zachowania pacjenta w trakcie ćwiczenia, psychoterapeuta może wyciągać wnioski na temat jego nastroju – mówi Paweł Pasternak, dyrektor generalny VR TierOne. 

W tym czasie w jego firmie rozwijano dział B+R i stworzono zespół fachowców ds. wirtualnej rzeczywistości, którego zadaniem było stworzenie technologii do realizacji projektów w zakresie kreowania wizerunku i reklamy dla potencjalnych klientów z wykorzystaniem VR właśnie. – Zaczęliśmy realizować zamówienia, które polegały na tworzeniu obiektów w wirtualnej rzeczywistości. W pewnym momencie nasz genialny inżynier Tomasz Mandzyn zaproponował, aby przenieść mandale i cały proces terapeutyczny do VR – wspomina. 

Siła psychiki

Wtedy pojawiła się prof. Joanna Szczepańska-Gieracha, dawna znajoma Pawła Pasternaka, która specjalizuje się w problematyce wpływu stanu psychicznego na efektywność rehabilitacji...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 6/2020 (57)

Więcej możesz przeczytać w 6/2020 (57) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY