Symmetrical. Finansowy startup podbija Polskę i Europę

Symmetrical. Finansowy startup podbija Polskę i Europę
20 tys. pensji w Polsce zostało wypłacone w unikalny sposób. Pracownicy zamiast czekać na koniec miesiąca mogą… odebrać swoje wynagrodzenie w dowolnym momencie. Śmiała wizja zdobywa coraz większe zainteresowanie pracowników i przedsiębiorców... już nie tylko w Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mogłoby się wydawać, że COVID-19 mocno ostudził rynek benefitów i pracodawcy niechętnie inwestują w nowe rozwiązania pro-pracownicze. W wielu przypadkach tak, jest. Lecz nie w przypadku Symmetrical. Firma stworzyła system, w ramach którego wypłacono już 20 tys. pensji a liczba wdrożeń rośnie z dnia na dzień.

Weź pieniądze przed „pierwszym”

Symmetrical to polsko-brytyjski fintech, którego misją jest pomoc pracownikom w odzyskaniu kontroli nad osobistymi finansami. W jaki sposób? Przez zapewnienie im dostępu do już zarobionych środków niezależnie od wypłaty, a także pakietu dodatkowych benefitów płacowych, które edukują i pozwalają mądrze zarządzać pieniędzmi.

- Co miesiąc pracodawca zadłuża się u swoich pracowników biorąc niejako na kredyt ich pracę, a opłacając ją dopiero pod koniec miesiąca. Ten dług to zamrożone środki, które można lepiej wykorzystać i spożytkować np. w sytuacji, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki. Wtedy pracownicy najczęściej pożyczają pieniądze od bliskich lub zaciągają drogie kredyty – tłumaczy Piotr Smoleń, współzałożyciel i CEO Symmetrical. - Gdy pracodawca oferuje im Symmetrical mogą sami zdecydować jaką część już wypracowanej kwoty chcą pobrać wcześniej, by z własnych środków uregulować awaryjne zobowiązania –dodaje.

Etyczne finanse

Symmetrical to młoda firma. Działa na rynku od 2019 roku. Została założona przez trzech przedsiębiorców – Piotra Smolenia i Daniela Wartołowskiego, do których dołączył doświadczony inwestor – Maciej Noga, założyciel m.in. Grupy Pracuj i funduszu Pracuj Ventures. O startupie zrobiło się głośno, gdy zebrali kilka prestiżowych w środowisku startupów nagród – ABSL Startup Challenge, The Heart HR Tech Demo Day i Fintech & Insurtech Awards. Jednak to czerwiec 2020 roku pozwolił firmie zrobić kolejny potężny krok do przodu. Tuż po pierwszej fali pandemii Symmetrical przekonał inwestorów, którzy wsparli biznes kwotą 25 milionów złotych. Co ich przekonało? Idea stojąca za biznesem i sposób jej realizacji. Śmiały, odważny, a przy tym bardzo potrzebny i wysoce etyczny.

- Kategoria benefitów płacowych w zasadzie nie istnieje (Więcej o benefitach płacowych i motywującej mocy wynagrodzenia w publikacji „Benefity finansowe"). Budujemy ją od zera, stawiając na zwiększanie świadomości i edukację finansową. To nie jest łatwa ścieżka, ale konieczna. Dlaczego? Wystarczy sobie uzmysłowić, że co piąty Polak uważa, że nie płaci żadnych podatków. Niewielu ma oszczędności pozwalające przetrwać bez wynagrodzenia więcej niż miesiąc. Równie niewielu ma możliwość skorzystania z tanich i etycznych produktów finansowych. Symmetrical pozwala im pożyczać od samych siebie i dzięki temu się nie zadłużać – podkreśla Piotr Smoleń.

Skuteczny benefit w rękach pracodawców

Także pracodawcy widzą korzyści z wprowadzenia Symmetricala. Mogą zwiększyć zaangażowanie, lojalność i efektywność pracowników, a przy tym zatrzymać w organizacji kluczowe talenty. Pracownicy wybierają tych pracodawców, którzy dbają o ich realne potrzeby, w tym poczucie bezpieczeństwa i wellbeing finansowy.

Dla pracodawcy korzystanie z Symmetrical oznacza również uproszczenie i automatyzację wypłat, co z kolei pozwala działowi HR na obniżenie kosztów i znaczącą oszczędność czasu. Całość jest zaprojektowana tak, by nie wpływać na płynność finansową pracodawcy – środki na wypłaty pochodzą z Symmetrical, a wszystkie transakcje rozliczane są zbiorczo raz w miesiącu.

Co dalej? Organizacje coraz chętniej wprowadzają benefity, które realnie dbają o pracowników. Symmetrical nabiera wiatru w żagle – rozwija produkt, poszerza grupy odbiorców i wchodzi na nowe europejskie rynki. Z pewnością 2021 będzie rokiem symetrycznych finansów.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY