Rumuński deweloper szykuje wielkie inwestycje. 1,5 mld euro na przejęcia polskich nieruchomości

Rumuński deweloper szykuje wielkie inwestycje. 1,5 mld euro na przejęcia polskich nieruchomości
Rumuńska firma deweloperska Speedwell chce przejąć w Polsce aktywa nieruchomościowe, w tym mieszkania, o podobnej wartości, co jego rumuńskie portfolio, czyli 1,5 miliarda euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak powiedział jeden z prezesów firmy: "Interesują nas aktywa różnych klas – od mieszkań na sprzedaż dla klientów indywidualnych, przez projekty najmu instytucjonalnego (PRS) i prywatne akademiki (PBSA), po biura czy powierzchnie magazynowe. Jeśli chodzi o lokalizacje, to oprócz Warszawy rozważamy również największe rynki regionalne".

Speedwell został przejęty

Ofensywa inwestycyjna dewelopera wynika m.in. z przejęcia większościowego pakietu akcji przez dwie firmy: Straco Real Estate oraz Baltisse. Założyciele Speedwell: Jan Demeyere i Didier Balcaen będą dalej kierować firmą we współpracy z Baltisse oraz Straco Real Estate. Ich wspólna wizja zakłada dalsze rozwijanie portfela Speedwell w Rumunii oraz przyspieszenie wejścia firmy na dynamicznie rozwijający się rynek w Polsce. Najważniejszym zasobem spółki pozostaje doświadczony zespół ponad 50 branżowych ekspertów, dzięki któremu na portfolio oddanych już do użytku i realizowanych obiektów Speedwell składa się ponad 150 tys. m kw. biur, 23 tys. m kw. powierzchni magazynowej oraz ponad 6 tys. lokali mieszkalnych. Firma pracuje również obecnie nad projektami mieszanego przeznaczenia (mixed-use).

- To partnerstwo otwiera nowy, ekscytujący rozdział w historii Speedwell. Straco Real Estate oraz Baltisse wnoszą ogromne zasoby i strategiczną ekspertyzę, które przyspieszą nasz rozwój, jednocześnie pozwalając nam utrzymać niezachwiane dążenie do doskonałości - powiedział Jan Demeyere, współzałożyciel SPEEDWELL.

Didier Balcaen, drugi ze współzałożycieli SPEEDWELL, skomentował: "Połączenie sił z Baltisse oraz Straco Real Estate to niesamowita okazja dla Speedwell, aby umocnić swoją pozycję i zwiększyć liczbę najwyższej jakości projektów nieruchomościowych, realizowanych w Rumunii oraz Polsce. Razem jesteśmy w stanie wykorzystać pojawiające się możliwości w regionie i zapewnić zrównoważoną wartość naszym interesariuszom. SPEEDWELL ma ambicję przejęcia w Polsce aktywów o podobnej wartości, co jego rumuńskie portfolio, czyli 1,5 miliarda euro. Interesują nas aktywa różnych klas – od mieszkań na sprzedaż dla klientów indywidualnych, przez projekty najmu instytucjonalnego (PRS) i prywatne akademiki (PBSA), po biura czy powierzchnie magazynowe. Jeśli chodzi o lokalizacje, to oprócz Warszawy rozważamy również największe rynki regionalne.

- Cieszymy się, że możemy współpracować ze SPEEDWELL, firmą znaną z innowacyjności i dostarczania wysokiej jakości produktów. Ta akwizycja jest zgodna z naszymi strategicznymi celami rozszerzenia obecności w Europie Wschodniej i podkreśla naszą wiarę w długoterminowy potencjał wzrostu tego regionu - powiedział Alex De Witte, prezes Baltisse.

- Ugruntowane doświadczenie i silny zespół kierowniczy SPEEDWELL czynią z niego idealnego partnera w ambitnym przedsięwzięciu, jakim jest wejście na polski rynek. Oczekujemy, że wspólnie uwolnimy nowe możliwości i zapewnimy wyjątkową wartość naszym interesariuszom - dodał Carl-Philip de Villegas, partner zarządzający w Straco Real Estate.

Inwestorzy z branży PE i nieruchomości

Baltisse jest belgijską spółką prywatną, działającą w branży private equity i zarządzania aktywami. Jej oddział zajmujący się nieruchomościami, Baltisse Real Estate, jest wiodącą firmą inwestycyjną na rynku real estate. Straco Real Estate jest z kolei belgijską firmą deweloperską i inwestycyjną, specjalizującą się w nieruchomościach komercyjnych, mieszkaniowych i wielofunkcyjnych w całej Europie.