Polacy toną w długach: Zadłużenie na poziomie 31,6 miliardów zł

Polacy osiągnęli zadłużenie na poziomie 31,6 miliardów zł.
Polacy osiągnęli zadłużenie na poziomie 31,6 miliardów zł. / Fot. Shutterstock.
Z najnowszych danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej wynika, że blisko 1,5 miliona Polaków ma zaległe zobowiązania na łączną kwotę 31,6 miliarda złotych. Średnia wartość niezapłaconego długu wynosi 20 022,78 zł, co oznacza wzrost o blisko 960 zł w ciągu roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na koniec 2023 roku wartość niezapłaconych zobowiązań Polaków wynosiła 31,6 mld zł, podczas gdy rok wcześniej była to kwota 28,6 mld zł. "W perspektywie ostatnich 12 miesięcy zadłużenie przypadające na jedną osobę wzrosło o blisko 960 zł, obecnie plasuje się na poziomie 20 022,78 zł” – podano w raporcie ERIF BIG.

Polacy toną w długach: Zadłużenie na poziomie 31,6 miliardów zł

Najwięcej nieuregulowanych zobowiązań mają mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Dolnego Śląska. W samym województwie śląskim liczba długów wynosi 193,6 tys. Na przeciwnym biegunie znajduje się województwo opolskie, gdzie jest około 30,5 tys. opóźnionych spłat.

W raporcie podkreślono, że na 1 tys. mieszkańców województwa lubuskiego przypada aż 61 osób z zadłużeniem, co jest rekordowym wynikiem w skali kraju. Województwo dolnośląskie plasuje się na drugim miejscu z 58 osobami na 1 tys. mieszkańców, a woj. zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie zajmują trzecie miejsce z 56 osobami na 1 tys. mieszkańców - informuje portal Bankier.pl.

Bruksela przychylna Polsce: jest szansa na ominięcie podatku od aut spalinowych

Demografia dłużników

Najwięcej zadłużonych Polaków znajduje się w przedziale wiekowym 35-44 lata, odpowiadając za 27,6 proc. wszystkich negatywnych wpisów w bazie ERIF BIG. Najmłodsza i najstarsza grupa wiekowa (18-24 oraz 65+) stanowi znacznie mniejszy odsetek dłużników zarówno pod względem liczby zobowiązań, jak i wysokości długu.

W grupie wiekowej 35-44 lata dominują mężczyźni, odpowiadając za 65,22 proc. negatywnych wpisów. Tendencja ta odwraca się dopiero w grupie 65+, gdzie mężczyźni stanowią 49,07 proc. zadłużonych, co pokazuje, że polscy seniorzy zachowują parytet w zadłużeniu. To smutna wiadomość, która udowadnia, że starsze osoby, niezależnie od płci zmagają się problemami finansowymi.

Sebastian Kulczyk: Będziemy dalej budować ekosystem startupowy. Potencjał jest ogromny!

Typy zadłużeń

Najwięcej wpisów o nierzetelnych klientach pochodzi od operatorów multimediów – operatorów sieci komórkowych, dostawców internetu i telewizji kablowej. Stanowią one 27,6 proc. wszystkich negatywnych wpisów, a wartość zadłużenia wynosi 2,436 mld zł - zaznacza Bankier.pl.

Ponadto, 760,6 tys. negatywnych wpisów dotyczy zadłużenia z tytułu nieuregulowanych rat pożyczkowych, które sumują się do kwoty 5,147 mld zł. Najwyższe zadłużenie, wynoszące 16,047 mld zł, związane jest z niezapłaconymi alimentami, choć liczba negatywnych wpisów w tej kategorii jest niższa i wynosi 429 tys. Wartość tych zobowiązań jest jednak znacznie wyższa w porównaniu z innymi kategoriami zadłużeń.