Oto zwycięzcy półfinałów w konkursie ABSL Start-Up Challenge

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Symmetrical.ai i Ultimate.ai zwycięzcami półfinałów w ramach konkursu ABSL Start-Up Challenge

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Symmetrical.ai i Ultimate.ai zwycięzcami półfinałów w ramach konkursu ABSL Start-Up Challenge

ABSL Start-Up Challenge to największy w Polsce konkurs w sektorze nowoczesnych usług biznesowych dla innowatorów i start-upów. Firmy reprezentujące tę branżę zatrudniają w Polsce ponad 300 tysięcy osób. Podczas trzech poprzednich edycji blisko 200 start-upów miało możliwość zaprezentowania swoich produktów i usług polskim i międzynarodowym korporacjom.

Organizatorem jest ABSL – Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, skupiający blisko 200 firm, w tym Accenture, Capgemini, Citi, DSV, Google, HP, HSBC, IBM, J.P. Morgan, Infosys, Procter & Gamble, Shell, BNY Mellon Poland, Randstad, Eagle Investment Systems i UBS.

HR Tech

Zwycięzcą półfinału HR Tech została firma Symmetrical.ai i to ona zaprezentuje się podczas czerwcowej konferencji ABSL Summit w Warszawie, której gościem specjalnym i głównym mówcą będzie 42. prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton. 

Zwycięski start-up zaciekawił jury nowoczesnym podejściem do benefitów pracowniczych. Projekt firmy opiera się na finansowych korzyściach dla pracowników, jednym z nich jest możliwość wcześniejszego otrzymania wynagrodzenia niż zakłada to umowa z pracodawcą. Partnerami wertykału HR Tech byli: HSBC, Randstad oraz Pracuj Ventures. 

- Cieszymy się, że nasza wizja budowania etycznych finansów dookoła relacji pracodawca-pracownik spotkała się z uznaniem największych firm z sektora nowoczesnych usług w Polsce. Mamy nadzieję, że wspólnie z pracodawcami zrzeszonymi w ABSL zbudujemy nowe sposoby na zwiększanie lojalności i zaangażowania pracowników - komentuje Piotr Smoleń, CEO & Co-Founder w Symmetrical.ai 

Główny Urząd Statystyczny w swoim raporcie pt. „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w lutym 2019 r.” podaje, że w ujęciu rocznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2019 r. wzrosło o 7,6 procent i wynosiło 4949,42 zł brutto. Wzrost wartości wynagrodzeń potwierdza, że obecny rynek pracy mocno się zmienił względem ostatnich lat. Dziś jest to rynek pracownika, nie pracodawcy. Dynamika zatrudnienia pokazuje, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. było o 2,9 procent większe niż przed rokiem. W największym stopniu wzrosło zatrudnienie w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej o 8,4 proc.

- Wynagrodzenie finansowe pracowników to nie jedyna już forma nagradzania przez pracodawcę. Firmy chcą podnieść swoją konkurencyjność na rynku dzięki oferowaniu także innych, często pozapłacowych, benefitów dla swoich zasobów ludzkich. Takimi benefitami są miedzy innymi karnety sportowe, zajęcia z języków obcych, wyjazdy motywacyjne, prywatna opieka medyczna czy zniżki u partnerów. – tłumaczy Mateusz Perdek, Executive Director, Krakow IT Technology Center banku HSBC.

Firma taka jak nasza, potrzebuje nowoczesnych i efektywnych narzędzi, nie tylko umożliwiających motywowanie pracowników, ale także zarządzanie najlepszymi talentami, czasem pracy, przepływem informacji czy rekrutowanie nowych pracowników o kluczowych kompetencjach. – dodaje. 

Partnerzy w tegorocznej edycji HR Tech poszukiwali start-upów, które dostarczą im narzędzia wspierające proces rekrutacji zdefiniowanych grup pracowników, narzędzia do zarządzania wiedzą i talentami, ułatwiających wprowadzenie nowych pracowników czy rozwiązań zwiększających zaangażowanie obecnych. 

- W tegorocznym półfinale HR Tech udział wzięło łącznie 10 start-upów. Wszystkie firmy zaprezentowały ciekawe, innowacyjne i atrakcyjne biznesowo projekty dotyczące tematów około HRowych. Cała dziesiątka zasługuje na gromkie brawa oraz słowa uznania i choć tylko jedna firma mogła wygrać, to głęboko wierzę, że jeszcze niejednokrotnie będziemy mogli usłyszeć o sukcesach innych półfinalistów. Wiem, że jednym ze sposobów na wprowadzenie nowych rozwiązań i technologii w dużych korporacjach jest współpraca ze start-upami. Na każdym etapie taka relacja jest korzystna dla obu stron – mówi Łukasz Czajkowski, zarządzający projektem z ramienia ABSL.

Wielkie zmiany kreują wielkie możliwości. Korporacje zmieniają sposób zarządzania procesami i nieustannie poprawiają ich efektywność. Obecnie potrzebują w szybkim tempie wdrażać zupełnie nowe procesy i narzędzia. Co więcej, z uwagi na dynamiczny rozwój technologiczny, bardzo często potrzeby te mogą być zaspokajane nie tylko przez duże firmy technologiczne, ale także małe, mocno wyspecjalizowane zespoły, nie tylko o unikalnych kompetencjach technologicznych, ale przede wszystkim w procesie zrozumienia realnych potrzeb rynku. 

Firma Symmetrical.ai tworzy platformę w ramach chmury kredytowej, do której każdy podmiot – poprzez udostępnione API – może dołączyć i zostać instytucją finansową w kilkanaście minut, by następnie rozpocząć udzielanie kredytów. Dla klientów indywidualnych platforma oznacza, że o udzielenie im kredytu konkurować będzie wiele  instytucji, oferując dla nich najkorzystniejsze warunki. Ta zasada ma zastosowanie zarówno w sytuacji, kiedy inicjatorem procesu są rywalizujące o klienta instytucje finansowe, jak również wtedy, kiedy to klient aktywnie poszukuje możliwości sfinansowania swoich biezacych potrzeb.

Fintech ABSL Start-Up Challenge

Nowoczesne rozwiązania w zakresie robot massive automation, narzędzia upraszczające zarządzanie procesem obiegu dokumentów finansowych, czy działania zwiększające skuteczność i  dokładność procesów decyzyjnych, to tylko niektóre z tematów obecnych na półfinale wertykału w kategorii fintech IV edycji ABSL Start-Up Challenge, którym przysłuchiwał się m.in. Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Wydarzenie zorganizowane przez ABSL w warszawskiej siedzibie Citi – Partnera Wiodącego konkursu w obszarze fintech było miejscem spotkania oraz otwartej dyskusji o najbardziej aktualnych kwestiach dotyczących perspektyw i kierunków rozwoju tego sektora. Kulminacją spotkania były prezentacje 8 start-upów, które zostały zakwalifikowane do półfinału konkursu spośród ponad 100 zgłoszeń.

Jury półfinału, w którego skład wchodzili przedstawiciele międzynarodowych korporacji, a zarazem firm członkowskich ABSL, Citi, Procter & Gamble i DSV International Shared Services, za najlepszy start-up uznało Ulitmate.ai

Start-up, który opracował narzędzie dla biznesu wykorzystujące sztuczną inteligencje (w tym deep learning i pełną integrację systemu centrum obsługi klienta) by szybciej reagować na potrzeby klientów przy zachowaniu wysokiej jakości customer service, pokonał aż 7 mocnych konkurentów. To  on zaprezentuje się w finale konkursu. Wraz ze zwycięzcami pozostałych trzech wertykałów (HR Tech, Sales & Marketing Tech, Robotics & Proces Automation) wystąpi na czerwcowej konferencji ABSL Summit, której gościem specjalnym i głównym działała poprzez innowacje. Przybliżył także jak ważne są relacje dużego biznesu z tym mniejszym, ale bardzo rozwiniętym na nieszablonowe myślenie ekosystemem.

- Wydarzenia takie jak ABSL Start-Up Challenge pomagają zarówno start-upom, jak i korporacjom znaleźć wspólny język i sprostać wzajemnym oczekiwaniom. Współpracując ze start-upami nie tylko z  Polski ale przede wszystkim z podmiotami z zagranicy, widzę, jak ważne jest umiejętne zarządzanie, wydobywanie i wspomaganie wspólnej kreatywności.  Innowacja to nie tylko technologia, to także sztuka znalezienia wspólnego języka, by osiągnąć realny sukces – tłumaczy Ralph Talmont.

Citi, które w tym roku objęło wiodące partnerstwo nad wertykałem fintech, doskonale dostrzega zmiany jakie zachodzą w sposobie korzystania z usług finansowych czy w modelu obsługi jakiego klienci oczekują obecnie od dostawców. To głównie za sprawą technologii, która stała się jednym z najważniejszych czynników zmian na rynku usług finansowych. 

- Citi stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań i implementuje te z nich, które pozwalają dostarczać naszym klientom produkty i usługi najwyższej jakości. Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu w ABSL Start-Up Challenge możemy wspierać przedsiębiorców, których nietuzinkowe pomysły ulepszają rynek finansowy – podkreśla Iwona Dudzińska, Managing Director Citi i wiceprezes ABSL. Dynamicznie zmieniające się środowisko fintech idzie w parze ze wzrastającymi oczekiwaniami klientów, którzy potrzebują innowatorskich, a przy tym bezpiecznych oraz komfortowych w użytkowaniu rozwiązań, a  takie zdecydowanie mieliśmy szansę poznać podczas półfinału konkursu – dodaje.

- Tegoroczny półfinał wertykału fintech ABSL Start-Up Challenge wyłonił 1 zwycięzcę, ale warto zaznaczyć, że 7 pozostałych zakwalifikowanych start-upów to także wyjątkowo mocne merytorycznie zespoły. Tutaj widzimy realną szansę na współpracę w przyszłości. Wiemy, że jednym ze sposobów na wprowadzenie nowych rozwiązań i technologii w dużych korporacjach jest współpraca ze start-upami. Na każdym etapie taka współpraca jest korzystna dla obu stron – mówi Łukasz Czajkowski, zarządzający projektem z ramienia ABSL.

Wielkie zmiany kreują wielkie możliwości. Korporacje zmieniają sposób zarządzania procesami i nieustannie poprawiają ich efektywność. Obecnie potrzebują w szybkim tempie wdrażać zupełnie nowe procesy i narzędzia. Co więcej, z uwagi na dynamiczny rozwój technologiczny - bardzo często potrzeby te mogą być zaspokajane nie tylko przez duże firmy technologiczne, ale także małe, mocno wyspecjalizowane zespoły, nie tylko o unikalnych kompetencjach technologicznych, ale przede wszystkim w procesie zrozumienia realnych potrzeb rynku. To właśnie takie kompetencje są wzmacniane dzięki ABSL Start-Up Challenge, gdzie przedstawiciele start-upów pracują z przedstawicielami międzynarodowych korporacji nad ofertą biznesową - dodaje.

Nieprzypadkowo na miejsce półfinału ABSL Start-Up Challenge wybrano Warszawę. W najnowszym rankingu fDi Magazine, prezentującym najlepsze polskie miasta przyszłości 2019/2020, stolica została ponownie wyróżniona za potencjał gospodarczy, kapitał ludzki, jakość życia oraz dostępność. Warszawa została również uznana najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu. Miasto tworzy dobry klimat dla nowych technologii - zwłaszcza w obszarze finansów, ze względu na bardzo dobry dostęp do rynku i wysoko wykwalifikowane kadry. To jedno z najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Klimat inwestycyjny przyciąga coraz więcej zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych firm oraz przedsiębiorców.

- W budowaniu klimatu i wysokiej jakości oferty dla rozwoju biznesu bardzo istotne jest tworzenie warunków do sieciowania innowacyjnej przedsiębiorczości, w tym technologicznych start-upów z inwestorami i dużymi firmami, które mogą zaoferować start-upom współpracę nad projektami ale też skorzystać z już oferowanych przez nie innowacyjnych rozwiązań. To chyba najlepszy sposób na wymianę informacji, szybkie reagowanie i korzystanie z najnowszych rozwiązań. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko szybko podążać za wszechobecną zmianą ale zmiany proponować i wprowadzać je w życie – mówi Grzegorz Wolff, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st.  Warszawy.

 

Redakcja My Company Polska jest partnerem konkursu ABSL Start-Up Challenge

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY