Oświadczenie majątkowe premiera Morawieckiego: szacunkowy majątek na poziomie 11,7 mln zł

Morawiecki
Mateusz Morawiecki, fot. shutterstock.
Zeszłoroczne oświadczenie majątkowe premiera RP zyskało sporo rozgłosu z powodu informacji o inwestycji w obligacje. Mówiono, że dokument ten wywołał trend inwestowania w obligacje skarbowe wśród Polaków. Tegoroczne oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego także przyciąga uwagę wielu obywateli.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki zarobił niemal 285 tysięcy złotych. Warto również wspomnieć o dietach parlamentarnych, które wyniosły ponad 45,7 tysiąca złotych. Dodatkowo, premier otrzymał zwrot nadpłaconych składek ZUS w wysokości około 17,7 tysiąca złotych, które zostały pobrane w 2021 roku. Choć ta kwota wydaje się spora dla przeciętnego obywatela, to jest znacznie mniejsza niż zarobki premiera jako prezesa BZ WBK, a później Santander Bank Polska.

Obligacje za 4,4 mln zł

Jak relacjonuje portal Bankier.pl z oświadczenia majątkowego premiera wynika, że na koniec 2022 roku premierowi udało się zgromadzić na swoich kontach 15,7 tysiąca złotych oszczędności. Jest to mniejsza suma niż rok wcześniej, kiedy Morawiecki deklarował posiadanie oszczędności w wysokości 56 tysięcy złotych. Wartość obligacji, które posiada, również zmniejszyła się. Na koniec grudnia 2022 roku wynosiła ona ponad 4,4 miliona złotych (w porównaniu do ponad 4,6 miliona złotych z roku wcześniejszego).

Nieruchomości premiera za około 7,3 mln złotych

Premier Mateusz Morawiecki z zainteresowaniem inwestuje w nieruchomości. Jego posiadłości obejmują dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, położony na działce o powierzchni 0,46 hektara, wraz z zabudowaniami gospodarczymi i letniskowymi o wartości 1,9 miliona złotych. Ponadto, premier jest właścicielem mieszkania o powierzchni 74 metrów kwadratowych o wartości 1,1 miliona złotych. Innym nieruchomościami w jego posiadaniu jest dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych, na działce o powierzchni 3100 metrów kwadratowych, z zaznaczoną własnością dysponowania 300 metrami kwadratowymi, który jest warty około 3,5 miliona złotych. Ponadto, posiada również segment (szeregówka) o powierzchni około 180 metrów kwadratowych, położony na działce o powierzchni około 400 metrów kwadratowych, którego wartość udziałów wynosi około 600 tysięcy złotych. Premier jest również właścicielem działki rolnej o powierzchni około 2 hektarów, o przybliżonej wartości 200 tysięcy złotych.

Kapitalizm w płynie. Kofola: co to jest za marka i jaka jest jej historia

Mienie ruchome i działalność charytatywna

W oświadczeniu majątkowym premiera Morawieckiego uwzględnione są również mienie ruchome o wartości około 385 tysięcy złotych. W skład tego mienia wchodzą meble i zabudowa o łącznej wartości około 355 tysięcy złotych, a także sprzęt techniczny o wartości około 30 tysięcy złotych. Warto zauważyć, że premier nie posiada samochodu.

Z oświadczenia można również dowiedzieć się, że premier wspiera działalność charytatywną poprzez darowizny. W ciągu roku przekazał około 380 tysięcy złotych na ten cel. Wśród fundacji i organizacji, które otrzymały wsparcie, znajdują się te, które koncentrują się na rehabilitacji i wsparciu osób z niepełnosprawnościami, dzieciach autystycznych oraz nastolatkach cierpiących z powodu lęków.

Łączna wartość szacunkowa majątku premiera Morawieckiego

Majątek premiera Mateusza Morawieckiego, jak można zauważyć na podstawie oświadczenia majątkowego za 2022 rok, jest zróżnicowany i obejmuje zarówno nieruchomości, jak i różnego rodzaju inwestycje.

Całkowita wartość majątku premiera Mateusza Morawieckiego zgodnie z jego oświadczeniem majątkowym szacowana jest na11,7 mln zł.

Currency One zapowiada apelację od nieprawomocnego wyroku w sprawie wniesionej przez Cinkciarz.pl