15 lat kampanii "Dziewczyny na politechniki/Dziewczyny do Ścisłych!"

dziewczyny na politechniki
fot. materiały prasowe
Piętnastolecie kampanii "Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych!" zostanie uczczone odsłonięciem wyjątkowego muralu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W samo południe 20 kwietnia rozpocznie się ogólnopolskie święto kobiet w naukach technicznych i ścisłych. Pionierska i jednocześnie największa w Polsce kampania Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! fetuje 15-lecie i z tej okazji na ścianie budynku przy ul. Emilii Plater 25 w Warszawie powstał mural autorstwa Anny Rudak. Jego uroczyste odsłonięcie poprzedzi konferencja prasowa (sala 123, Gmach Główny Politechniki Warszawskiej), na której ogłoszone zostaną wyniki najnowszego raportu „Kobiety na politechnikach 2023”, oraz głośny i kolorowy przemarsz kobiet (i mężczyzn), którym bliska jest sprawa promocji nauk inżynieryjnych/ścisłych wśród dziewczyn w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Ogólnopolską kampanię od 2007 r. prowadzą wspólnie Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

15 lat inspiracji kobiet

– Celem kampanii Dziewczyny na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych – tłumaczy dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni akcji. – Nauka i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie, bo innowacyjność technologiczna jest konieczna do budowania społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia.

Pomysł stworzenia muralu powstał kilka miesięcy temu – wielkoformatowy obraz autorstwa Anny Rudak ma inspirować dziewczyny do wybierania nauk technicznych i ścisłych. Wciąż bowiem obserwujemy dysproporcję płci w tych dziedzinach nauki oraz (w konsekwencji) w branży nowych technologii. Dziewczyny nadal zbyt rzadko decydują się na studia inżynierskie i ścisłe, poddając się stereotypowi, że są to kierunki „męskie” i dla kobiet za trudne lub nieodpowiednie – mówi Siwińska.

Raport "Kobiety na politechnikach"

Na tę dysproporcję wskazują liczne opracowania – polskie, europejskie i światowe, a co roku dane dotyczące sytuacji kobiet w Polsce znaleźć można w raporcie „Kobiety na politechnikach” przygotowywanym co roku przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym,  autorstwa dr. Anny Knapińskiej. Jak czytamy w raporcie z 2023 roku (premiera dokumentu nastąpi 20 kwietnia): Niedoreprezentowanie kobiet w dziedzinie inżynierii i techniki, nazywane cyfrową luką płciową, wzbudza wiele obaw z poziomu politycznego i gospodarczego. Jeszcze w 2016 roku Komisja Europejska oszacowała, że roczne straty produktywności spowodowane nierównościami między kobietami a mężczyznami w tym obszarze wynoszą ponad 16 miliardów euro! Autorki raportu zwracają jednak uwagę na to, że kiedy przyjrzeć się sytuacji kobiet podejmujących studia w naukach inżynieryjno-technicznych w dłuższej perspektywie czasowej, widać, że w przypadku kierunków nowo technologicznych proporcje kobiet zwiększyły się z 13% (rok akademicki 2012/2013) do 15% (rok akademicki 2021/2022), a w przypadku kierunków informatycznych – z niespełna 11% do ponad 15%. Zwraca uwagę zwłaszcza lepsza sytuacja w ICT – liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych publicznych uczelni technicznych wzrosła w analizowanym okresie o 47%, podczas gdy liczba mężczyzn zmniejszyła się o 3%.

Dr Bianka Siwińska wskazuje: – W Polsce stopniowo zwiększają się liczby i udziały kobiet podejmujących studia na uczelniach technicznych i na kierunkach związanych z nowymi technologiami, również dzięki kampaniom zachęcającym dziewczęta i młode kobiety do takich studiów. – mówi dr Siwińska. – Nieuchronnie nadchodzi rewolucja kobiet, jednak aby szybciej osiągnąć równowagę płci w tym obszarze, potrzeba intensywnych działań po stronie samych uczelni. Jednym z nich jest udział w kampanii Dziewczyny na Politechniki!/Dziewczyny do Ścisłych!.

W czasie wydarzenia z okazji 15-lecia kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! obecne będą tegoroczne ambasadorki kampanii, czyli studentki i doktorantki uczelni partnerskich oraz przedstawicielki partnerów technologicznych. W tegoroczną kampanię zaangażowanych jest w sumie 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów nauk ścisłych oraz 7 partnerów technologicznych (Amazon RME, Faurecia/Forvia, Huawei, Saudi Aramco, Schneider Electric, Signify, Veolia).

Program wydarzenia:

  • 12.00  konferencja prasowa oraz prezentacja wyników najnowszego raportu „Kobiety na politechnikach” z udziałem dr Bianki Siwińskiej z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, dr Anny Knapińskiej z OPI PIB i zaproszonych gości, m.in. ambasadorek kampanii Dziewczyny na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych (Politechnika Warszawska, Duża Aula)
  • 12.45  przemarsz z pl. Politechniki na ul. E, Plater 25, pod mural
  • 13.15  uroczyste „odsłonięcie” muralu, przemówienia gości specjalnych
  • 13.45  gra miejska „Na tropie nieposkromionych naukowczyń”