Microsoft stworzy chatbota, który będzie naśladował zmarłych? Firma już zgłosiła patent

Fot. Black Mirror Fot. Black Mirror
Z patentu zgłoszonego przez Microsoft wynika, że sztuczna inteligencja - na podstawie zdjęć, wpisów w mediach społecznościowych czy wiadomości - będzie naśladować dowolną osobę. W dokumencie zaznaczono, że chatbot będzie mógł imitować również zmarłych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pomysł do złudzenia przypomina rozwiązanie, jakie przedstawiono w jednym z odcinków słynnego serialu "Black Mirror". Chatować będzie można z postacią historyczną, celebrytą, a nawet ze zmarłym przyjacielem. Patent zakłada również, że sami użytkownicy będą mogli dostarczać SI informacji na swój temat, by ta jak najdokładniej odwzorowała ich osobowość. Oczywiście samo zgłoszenie patentu nie oznacza, że takie plany zostaną zrealizowane. Ponadto ewentualne wcielenie go w życie może jeszcze bardziej zwiększyć zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości.

Eksperci podkreślają, że rynek związany z tworzeniem chatbotów rozwija się niezwykle dynamicznie. Już teraz wart jest prawie 3 mld dolarów, a do 2024 roku może nawet przekroczyć wartość 10 mld dol. W okresie pandemii - wraz z coraz większą powszechnością zakupów internetowych - popyt na tego typu rozwiązania znacznie wzrósł. Sklepom zależy na nieprzerwanej obsłudze klientów.

W technologie związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - według wielu danych - szczególnie chętnie inwestuje się na azjatyckich rynkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY