Kwiaty kontra smog

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 90
Tworzą antysmogowe łąki kwietne zamiast wszechobecnych dziś trawników. Państwo Łąka to startup, który zmienia oblicze polskich miast, a chciałby również wyjść poza nie.

Dziewanna, żmijowiec, dzika marchew – rośliny, które wchodzą w skład opracowanej przez Macieja Podymę łąki antysmogowej lubi on porównywać do „superbohaterów”. Każda z nich ma swoje unikalne umiejętności, a gdy połączą swoje siły razem mogą zdziałać cuda. Metr kwadratowy takiej łąki pochłania tyle pyłów z powietrza co 5-letnie drzewo. A przy okazji nie wymaga ciągłego koszenia – które wiąże się nie tylko z uciążliwym hałasem, ale również spalinami. W Polsce w silnikach kosiarek spalanych jest 37 mln l paliwa rocznie, a pyły z dróg stanowią w miastach do 50 proc. zanieczyszczeń powietrza.

Państwo Łąka to firma rodzinna w bardzo dosłownym rozumieniu – założona i prowadzona przez małżeństwo. Maciej i Natalia Podymowie poznali się na studiach – na wydziale biologii w Szkole Główniej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zainteresowanie roślinami w przypadku obojga ma głębsze, rodzinne korzenie. Matka biolożka, ojciec botanik – to im zawdzięcza swoje zainteresowania Maciej Podyma. Natalię w świat dziko rosnących roślin wprowadzała mająca wyższe wykształcenie rolnicze mama.

Choć to, że razem zajmą się zawodowo akurat roślinami nie od początku było oczywiste:– Moja magisterka dotyczyła lwów – wspomina Natalia Podyma. – A ja pisałem licencjat o dżdżownicach – dodaje Maciej Podyma. Jednak to botanika ostatecznie dała im wspólne zajęcie...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 6/2020 (57)

Więcej możesz przeczytać w 6/2020 (57) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY