Konkurs Energia Kobiet rozstrzygnięty

Konkurs Energia Kobiet rozstrzygnięty
Poznaliśmy laureatki drugiej edycji konkursu “Energia Kobiet” organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych w partnerstwie z Microsoft.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jego celem jest podkreślenie i docenienie roli kobiet, ich wysiłków i sukcesów w sektorze energetycznym, a więc w obszarze fundamentalnym dla rozwoju gospodarek na całym świecie, a także dla bezpiecznego funkcjonowania społeczeństw. W tym roku wśród nagrodzonych znalazły się Agata Staniewska-Bolesta z nagrodą w kategorii „Energia Przyszłości”, Monika Gawlik – zwyciężczyni w kategorii „Energia Zmiany”, Agnieszka Kozłowska-Korbicz uhonorowana nagrodą „Energia Wizji” a także Magdalena Jackowska-Rejman wyróżniona nagrodą publiczności.

Projekt „Energia Kobiet”, to nie tylko konkurs i nagrody, ale także program kierowany do kobiet – liderek biznesu, które poprzez swoją działalność angażują się w zmiany i rozwój całej branży energetycznej. Nagrody są wyróżnieniem dla ekspertek nadających kierunek transformacji energetycznej, których praca poprzez otwartość, nieszablonowość i błyskotliwość wnosi nową jakość do sektora energetycznego, jednak całoroczny program kierowany jest do wszystkich kobiet branży. Głos kobiet staje się nie tylko słyszalny w dyskusji o przyszłości energetyki, ale nadaje jej ton.

- Cieszę się, że słowo energia nie potrzebuje feminatywów. Z roku na rok obserwuję, jak wspaniałe ekspertki i liderki w swoich dziedzinach wnoszą ogromny wkład w transformację energetyczną, a więc obszar, który w ogromnym stopniu dotyczy nas wszystkich. Obecnie poszukujemy odpowiedzi na najtrudniejsze pytania związane ze zmianami klimatu, transformacją energetyczną i zrównoważonym rozwojem naszego społeczeństwa. To ważne, aby debata ta była jak najbardziej inkluzywna, a głos zabierały osoby o jak najlepszych kompetencjach i wiedzy w tym zakresie. Tym bardziej przekazuję słowa uznania tegorocznym laureatkom – mówi Dominika Bettman, dyrektor generalna polskiego oddziału Microsoft i członkini kapituły konkursu.

Projekt “Energia Kobiet” jest przestrzenią do dialogu o roli kobiet w energetyce, powodach, dla których jest ich tak mało w tym sektorze i pomysłach na zmiany statystyk na tym polu. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), kobiety zajmują obecnie zaledwie niewiele ponad jedną piątą (22%) miejsc pracy w produkcji i dystrybucji energii, mimo że stanowią niemal połowę (48%) światowej siły roboczej. Wskaźnik ten jest jeszcze niższy wśród menedżerek i menedżerów wyższego szczebla i plasuje się na poziomie zaledwie 14 proc.

Co ciekawe, sytuacja wygląda odrobinę lepiej w przedsiębiorstwach zajmujących się energią ze źródeł odnawialnych. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), kobiety w tym obszarze nadal stanowią mniejszość w stosunku do mężczyzn, ale ich udział plasuje się na poziomie 32 procent. Niestety liczba ta zmniejsza się po wyłączeniu stanowisk administracyjnych. Na całym świecie sektor energetyczny pozostaje branżą zdominowaną przez mężczyzn i aby obrać kierunek ku naprawdę zrównoważonemu rozwojowi, musi on zmienić zasady funkcjonowania, wykorzystując w sposób inkluzywny pulę talentów.

- Nagroda „Energia Kobiet” powstała, by podkreślić i docenić wkład kobiet w rozwój sektora energetycznego. To wyróżnienie dla kobiet nadających kierunek transformacji energetycznej, których praca poprzez otwartość, nieszablonowość i błyskotliwość, wnosi nową jakość do sektora energetycznego. Obserwujemy, jak takie inicjatywy zmieniają rzeczywistość – z grupy 20 osób jeszcze kilka lat temu reprezentacja kobiet na naszym kongresie wzrosła do ponad 150 w tym roku. Tegoroczna edycja konkursu Energii Kobiet została rozszerzona o dodatkową kategorię – nagrodę publiczności, w której swój głos oddało aż 2600 osób, co przerosło nasze oczekiwania – wskazuje Beata Włodarska, dyrektor wykonawcza DISE, członkini kapituły nagrody Energia Kobiet.

Wykluczenie kobiet, także na tym polu, wiąże się z kosztami dla całej gospodarki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) szacuje, że wypełnienie luki płciowej w zatrudnieniu może nie tylko zwiększyć PKB wybranych regionów gospodarczych na świecie, ale jest również korzystne dla biznesu. Przedsiębiorstwa, których zarządy są zróżnicowane pod względem płci, są bardziej produktywne i przynoszą wyższe zyski. Według różnych danych ze świata, firmy, w których 30 proc. funkcji kierowniczych zajmują kobiety, mają znacznie większe szanse na odniesienie sukcesu w sektorach związanych z naukami ścisłymi i przyrodniczymi (STEM) niż te, w których kobiety nie są tak licznie reprezentowane.

Zwyciężczynie konkursu Kobiety Energetyki 2022

Nagroda publiczności: Magdalena Jackowska-Rejman

Magdalena Jackowska-Rejman jest twórczynią agend innowacji dla wiodących koncernów energetycznych. Operatorka programu Pilot Maker Elektro ScaleUp testującego i wdrażającego technologie z obszaru elektromobilności w największych polskich firmach takich jak Orlen, Tauron, PGE, PKP, Poczta Polska, RAFAKO i inne.

- Ta nagroda to uwieńczenie naprawdę ciężkiej kilkuletniej pracy. W trakcie ostatnich lat przeprowadziłam mnóstwo połączeń między innowacyjnymi startupami a dużymi korporacjami. Miałam okazję obserwować zmianę, którą startupy wnosiły do korporacji i w jaki sposób te korporacje mogły przyczynić się do rozwoju w obszarze energetyki. To była wspaniała podróż – powiedziała Magdalena Jackowska-Rejman.

Nagroda Energia Przyszłości: Agata Staniewska-Bolesta

Agata Staniewska-Bolesta jest od lat znana w środowisku energetycznym, jako skuteczna menedżerka i ekspertka w obszarach energii, środowiska i klimatu. Była pierwszą osobą zatrudnioną w obszarze morskiej energetyki globalnego koncernu w Polsce. To m.in. jej udział w negocjacjach zdecydował o nawiązaniu partnerstwa między Ørsted i PGE przy budowie największej farmy wiatrowej na polskich wodach Morza Bałtyckiego – Baltica 2+3 o mocy do 2,5 GW. Brała także udział w rozmowach z ZE PAK sfinalizowanych podpisaniem umowy partnerskiej 8 marca 2021. Na obecnym stanowisku wykorzystuje doświadczenie zbudowane podczas pełnienia kierowniczych stanowisk m.in. w CEC Group oraz Konfederacji Lewiatan. Jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim oraz kursu w zakresie zmian klimatycznych na Uniwersytecie Melbourne.

- Energetyka jest branżą, którą czeka dużo zmian. Oznacza to, że na horyzoncie jest dużo ciekawych projektów, w których będzie można się realizować na wielu płaszczyznach. Energetyka potrzebuje różnorodności. Jest to ważne, dlatego że różne spojrzenia są impulsem dla innowacji, kreatywności, a my musimy generować rozwiązania wspomagające transformację. Kobiety nie powinny się bać tego sektora. Nagroda, którą właśnie otrzymałam jest niezwykle ważna i miła. Pokazuje, że zaangażowanie i oddanie się tematom energetyki jest dostrzegane – podkreśliła Agata Staniewska-Bolesta.

Nagroda Energia Zmiany: Monika Gawlik

Od dwóch lat przewodniczy pracom zespołu ds. ciepłownictwa powołanego przez Prezesa URE w celu wspomagania realizacji zadań regulatora w obszarze ciepłownictwa. Jest bardzo zaangażowana w prace nad regulacjami prawnymi z zakresu rynku ciepła oraz energii elektrycznej.

- Ta nagroda jest dla mnie docenieniem tego, co robię. Moja przygoda z energetyką zaczęła się 20 lat temu. To wielka radość, zwłaszcza że dodatkowo w tym roku świętujemy 25-lecie Urzędu Regulacji Energetyki. Kobiety naprawdę mogą realizować się w energetyce. Codziennie stajemy przed nowymi wyzwaniami, to nas rozwija i jesteśmy w tym dobre. Ludzie mówią, że aby odnosić sukces trzeba wstawać wcześniej. Otóż nie, trzeba wstawać w dobrym humorze – powiedziała Monika Gawlik.

Nagroda Energia Wizji: Agnieszka Kozłowska-Korbicz

Ekspertka z zakresu energetyki, nowych technologii i OZE. Doświadczenie zawodowe rozwijała zarówno w kraju, jak i za granicą. Dwukrotnie odpowiedzialna za organizację Konferencji Klimatycznej ONZ w Polsce, Radczyni Ministra w Ministerstwie Środowiska i Ministerstwie Energii. Pomysłodawczyni i koordynatorka programu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii, wspierającego polskie firmy OZE w ekspansji za granicę. Laureatka nagrody New Europe 100: liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wyróżniona medalem od Prezydenta RP na 100-lecie niepodległości Polski za zasługi dla kraju.

- Otrzymanie nagrody Energii Kobiet w obszarze wizji to dla mnie przemiły moment, bo od ponad 15 lat wspieram inicjatywy energetyczne, w szczególności OZE. Między innymi byłam mentorką dla naszych polskich innowacyjnych spółek, a także prowadziłam akcelerator GreenEvo – projekt zielonych technologii, Zachęcam wszystkie kobiety do tego, żeby angażowały się w rozwój OZE, bo to właśnie szczególnie energetyka odnawialna jest kobietą – zauważyła Agnieszka Kozłowska-Korbicz.

Wśród kandydatek nominowanych w tegorocznej edycji konkursu znalazły się także:

Hanna Purzyńska, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metalurgii Żelaza

Beata Górniak, PKP Energetyka SA

Katarzyna Suchcicka, OX2 Polska

Magdalena Bezulska, VEOLIA TERM SA

Barbara Adamska, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii

Izabela Marta Sówka, Politechnika Wrocławska

Małgorzata Banasik, Banasik, Woźniak i Wspólnicy, Kancelaria Radców Prawnych sp.p.

Anna Szczodra, Kancelaria Prawna Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak

Agnieszka Okońska, Stoen Operator Sp. z o.o.

Alicja Leslie, GAZ-SYSTEM

Kapitułę konkursu tworzą: Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft w Polsce, Beata Włodarska, Dyrektor Wykonawcza Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych, Lidia Król, Dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Katarzyna Sobótka-Demianowska, E-mobility Director CLARITAS Investments, Katarzyna Szwed-Lipińska, Dyrektor Departamentu Źródeł Odnawialnych, URE, dr Olga Malinkiewicz, Założycielka i dyrektor ds. technologii w SauleTechnologies, dr hab. inż. Waldemar Skomudek z Politechniki Opolskiej oraz Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ