Jak się uniezależnić od dekoncentracji

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Badania wykazały, że aż 40 proc. pracowników przeznacza znaczną część swojej energii na działania operacyjne i „polityczne” (intrygi, plotki, dziesiątki niemerytorycznych maili dowodzących swojej racji, jałowe spotkania); zasypują siebie wzajemnie wiadomościami w trybie CC. Dopiero gdy zbliża się termin realizacji zadania, uwijają się nerwowo, wokoło narzekając.

Konsekwencją nadmiaru we wszystkich dziedzinach naszego życia jest konieczność nieustannego dokonywania wyborów, a także natłok informacji, którymi jesteśmy codziennie zalewani. Każdego dnia pozyskujemy ich więcej niż nasi przodkowie w ciągu całego życia. Dodatkowo wciąż przyspieszająca dynamika w każdym aspekcie życia i intensyfikacja zadań do wykonania powodują, że ulegamy presji czasu. Pomimo że intuicyjnie czujemy, iż lepiej jest zrobić mniej, a dobrze, rozwijamy niszczącą umiejętność wielozadaniowości. Dziś robimy więcej rzeczy niż dawniej, jednak utraciliśmy kontrolę nad uwagą. 

Jeszcze nie tak dawno temu w większości ofert pracy wielozadaniowość była bardzo poszukiwana, jednak wiele firm zdało sobie sprawę z negatywnych jej konsekwencji. Każdy z nas ma określone zasoby energii i czasu. Jeśli przeznaczamy je po trochę na wszystko, nie osiągniemy wiele. Okazuje się bowiem, że osiąganie ponadprzeciętnych rezultatów zależy od właściwego aranżowania sekwencji zadań, a nie ich jednoczesności. 

Wszyscy zgodzimy się, że umiejętna selekcja zadań oraz skupienie są sposobem na osiąganie najlepszych rezultatów. To dzięki umiejętności koncentrowania uwagi osiągamy dobre wyniki oraz satysfakcję z wykonanego zadania. Dlatego umiejętne panowanie nad uwagą jest warunkiem udanego życia i kluczem do rozwoju w każdej jego dziedzinie. Skoro tak, to czy efektywność nie...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2019 (48)

Więcej możesz przeczytać w 9/2019 (48) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY