Jak pozyskać pierwsze finansowanie na startup?

fot. Freepik
fot. Freepik
Kiedy już wykorzystasz oszczędności swoje i swojej rodziny, a projekt ma szansę powodzenia, zaczynasz marzyć dalej: "Żeby tak skądś pojawił się choć milion zł". W Polskich realiach jest to czasem znacznie mniej, ale z dobrym pomysłem i odpowiednim przygotowaniem, startup na etapie początkowym może liczyć na wsparcie z różnych stron: dotacji państwowych, aniołów biznesu lub funduszy VC.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ze względu na rosnącą liczbę startupów, konkurencja o finansowanie staje się coraz większa. Startupy muszą prezentować się coraz lepiej i wykazywać realne możliwości wzrostu, aby przyciągnąć uwagę inwestorów.

W Polsce rośnie zainteresowanie technologiami związanymi z AI, blockchain, fintech, healthtech oraz cleantech. Startupy działające w tych sektorach mają większe szanse na przyciągnięcie inwestorów. Ale czy tylko te branże są faworyzowane? Na pewno nie, ale tak jak powtarzają inwestorzy: liczą się ludzie, koncepcja i timing.

Jak określić ile pieniędzy będzie potrzebne na realizację Twojego pomysłu?

Kwota finansowania, którą startup musi zebrać, jest w dużym stopniu zależna od kilku czynników, w tym etapu działalności firmy, krajobrazu konkurencyjnego, otoczenia makroekonomicznego, wielkości rynku i wielu innych.

Ogólnie rzecz biorąc, potrzeby finansowe startupu rosną w miarę skalowania operacji. Aby określić, ile finansowania będziesz potrzebować, prognozuj przyszłe wydatki na podstawie swoich przychodów i celów wzrostu. Pro tip: rozważ dodanie bufora w wysokości 15-20% do swoich przewidywanych potrzeb kapitałowych.

Jak zwiększyć szanse na zdobycie finansowania?

Pamiętaj, że jeśli rozglądasz się za finansowaniem, powinieneś już móc odhaczyć na swojej liście wszystkie poniższe punkty:

1. Przygotowanie solidnej koncepcji i prototypu

 • Zdefiniowanie problemu: Wyraźnie zdefiniuj problem, który Twój startup ma rozwiązać, i jak Twój produkt lub usługa to osiągnie.

 • Minimalny Produkt Działający (MVP): Stwórz MVP, który pokaże, że Twój pomysł jest realny i ma potencjał rynkowy.

2. Tworzenie zespołu

 • Kompetencje i doświadczenie: Zbuduj zespół, który ma odpowiednie umiejętności i doświadczenie w branży. Inwestorzy zwracają uwagę na to, czy zespół jest w stanie zrealizować wizję startupu.

 • Zaangażowanie: Pokaż, że Twój zespół jest zaangażowany i zmotywowany do osiągnięcia sukcesu.

3. Research i analiza rynku

 • Analiza rynku: Zbadaj rynek, aby zrozumieć konkurencję i określić wielkość rynku docelowego.

 • Segmentacja rynku: Określ, do jakiej grupy docelowej kierujesz swój produkt lub usługę i jakie są ich potrzeby.

4. Przygotowanie dokumentacji

 • Biznesplan: Przygotuj szczegółowy biznesplan, który zawiera opis produktu, analizę rynku, model biznesowy, strategię marketingową i prognozy finansowe.

 • Pitch deck: Stwórz profesjonalną prezentację (pitch deck), która w atrakcyjny sposób przedstawi Twój startup potencjalnym inwestorom.

5. Pozyskanie mentorów i doradców

 • Mentorzy: Znajdź mentorów z branży, którzy mogą doradzić i pomóc w nawiązywaniu kontaktów z inwestorami.

 • Doradcy: Zbuduj sieć doradców, którzy mają doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania i mogą pomóc w przygotowaniach do spotkań z inwestorami.

6. Networking i budowanie relacji

 • Wydarzenia branżowe: Uczestnicz w konferencjach, hackathonach i wydarzeniach startupowych, aby nawiązać kontakty z potencjalnymi inwestorami i partnerami.

 • Inkubatory i akceleratory: Dołącz do programów inkubacyjnych i akceleracyjnych, które oferują wsparcie mentorskie oraz możliwość prezentacji przed inwestorami.

7. Skierowanie się do odpowiednich źródeł finansowania

 • Aniołowie biznesu: Poszukaj aniołów biznesu, którzy inwestują w startupy w fazie pre-seed. Mogą to być doświadczeni przedsiębiorcy lub osoby prywatne zainteresowane inwestycjami w innowacyjne projekty.

 • Fundusze VC: Niektóre fundusze venture capital specjalizują się w inwestycjach na wczesnym etapie.

 • Crowdfunding: Platformy crowdfundingowe, takie jak Kickstarter mogą być dobrym źródłem finansowania, zwłaszcza jeśli Twój produkt jest atrakcyjny dla szerokiej grupy odbiorców.

 • Granty i programy wsparcia: Skorzystaj z programów oferowanych przez rząd, UE lub lokalne instytucje, które wspierają innowacyjne projekty.

8. Przygotowanie się do spotkań z inwestorami

 • Ćwiczenie pitchu: Przygotuj się do prezentacji swojego pomysłu przed inwestorami. Ćwicz pitch z różnymi osobami, aby uzyskać feedback i poprawić swoje wystąpienie.

 • Przygotowanie na pytania: Bądź gotowy na trudne pytania dotyczące Twojego modelu biznesowego, konkurencji, planów rozwoju i prognoz finansowych.

9. Transparentność i wiarygodność

 • Rzetelność informacji: Upewnij się, że wszystkie dane i prognozy przedstawiane inwestorom są rzetelne i poparte dowodami.

 • Uczciwość i otwartość: Bądź szczery wobec inwestorów na temat wyzwań i ryzyk związanych z Twoim startupem.

10. Śledzenie postępów

 • Regularne raportowanie: Po pozyskaniu finansowania, regularnie informuj inwestorów o postępach, sukcesach i wyzwaniach.

 • Budowanie zaufania: Utrzymuj dobrą komunikację z inwestorami i pokaż, że potrafisz efektywnie zarządzać pozyskanymi środkami.

Kto może pomóc?

Pozyskanie pierwszego finansowania na startup w Polsce może być osiągnięte przez różne źródła. Oto kilka miejsc i instytucji, do których można się zgłosić – to tylko przykłady, sprawdź więcej np. Parków Technologicznych czy Inkubatorów w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Poszukaj w internecie funduszy czy aniołów biznesu – najlepiej takich, które rekomendują startupy, które z nimi współpracowały.

Aniołowie Biznesu

[przykłady]

 • Sterling Angels – Polska Sieć Aniołów Biznesu zrzeszająca prywatnych inwestorów, posiadających bogate doświadczenie biznesowe, którzy dokonują inwestycji w startupy na wczesnym etapie rozwoju.

 • COBIN Angels to społeczność aniołów biznesu inwestujących w startupy na wczesnym etapie rozwoju

Fundusze Venture Capital

[przykłady]

 • Inovo Venture Partners: Inwestuje w młode, innowacyjne firmy technologiczne.

 • Market One Capital: Specjalizuje się w startupach z obszaru marketplace i SaaS.

 • SMOK Ventures: Skupia się na startupach technologicznych we wczesnej fazie.

 • SpeedUp Group: Inwestuje w firmy na wczesnym etapie rozwoju, w szczególności te z obszaru technologii.

Inkubatory i Akceleratory

[przykłady]

 • ReaktorX: Akcelerator, który oferuje programy mentorskie i wsparcie dla startupów.

 • MIT Enterprise Forum CEE: Program akceleracyjny skierowany do startupów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

 • Startup Hub Poland: to pozarządowa organizacja non-for-profit wspierająca międzynarodowe zespołu startupowe zainteresowane rozpoczęciem lub rozszerzeniem swojej działalności w Polsce. Fundacja dba o połącznie najlepszych startupów z krajowym rynkiem high-tech: funduszami VC, aniołami biznesu, korporacjami i partnerami publicznymi oferującymi granty rozwojowe dla małych firm.

 • HugeThing – jest pre-akceleracyjnym programem oferującym partnerstwo z Google for Startups.

 • Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER - wspiera startupy oraz oferuje wynajem powierzchni dla klientów komercyjnych w Gdańsku. Znajduje się w nim również przestrzeń coworkingowa oraz centrum konferencyjne, w tym sale szkoleniowe.

Programy i Fundusze Rządowe

 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR): Oferuje liczne programy wsparcia finansowego dla innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych.

 • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP): Prowadzi programy wsparcia finansowego, takie jak „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

 • Fundusz Ekspansji Zagranicznej PFR: Wsparcie dla firm planujących rozwój za granicą.

Parki Technologiczne

[przykłady]

 • Warszawski Park Technologiczny: Oferuje wsparcie dla startupów z obszaru technologii.

 • Krakowski Park Technologiczny: Oferuje inkubację, wsparcie inwestycyjne i programy mentoringowe.

 • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia: Wsparcie dla startupów technologicznych i innowacyjnych.

Uniknij typowych błędów:

Wybór niewłaściwego rodzaju kapitału: Pomyśl o różnych formach kapitału jako narzędziach, po które sięgasz w odpowiednim momencie, by zrealizować potrzeby Twojego startupu. Na przykład, jeśli nie generujesz przychodów, na pewno nie udasz się po pożyczkę, bo raczej nie będziesz mieć z czego jej spłacić. Masz także w takim momencie małe szanse na zainteresowanie VC, które szukają przeważnie pomysłów już generujących przychody.

Zbyt szybko i za dużo: Zamiast zbierać jak najwięcej pieniędzy, rozważ zebranie tylko tego, czego potrzebujesz na podstawie swoich prognoz plus bufora 15-20%. Zbyt szybkie zbieranie zbyt dużej ilości pieniędzy może bardzo szybko sprowadzić Cię do parteru. W niektórych przypadkach szybki napływ kapitału skutkuje przedwczesnym zatrudnianiem pracowników, rozszerzaniem linii produktów czy ekspansją rynkową. Skutkuje to przepalaniem pieniędzy i minimalnym wzrostem przychodów, ponieważ założyciele potrzebują czasu na rozwój, a inżynierowie czasu na budowę produktu.

Może zainspiruje Cię także:

--> Jak się bezpiecznie akcelerować

--> Ich klientami mogło być 80% populacji świata. Zawiedli doradcy i inwestor, więc zrobili nieoczekiwany pivot (QUUS)

--> Od dyrektora sprzedaży do CEO medtechu – rozmowa z Piotrem Strychalskim


Trampolina dla startupów. Kiedy zgłosić swój startup do akceleratora?

Trampolina dla startupów. Kiedy zgłosić swój startup do akceleratora?

Przedsiębiorcy to zazwyczaj ludzie pełni pasji. Trzeba ją mieć, jeśli buduje się firmę całkiem od zera. Ale nawet najbardziej zdeterminowani founderzy mogą się zagubić, stracić zapał czy po prostu chcieć przyspieszyć. Napęd może zagwarantować startupowi akcelerator. Wiatru w żagle w programie akceleracyjnym dają szkolenia, mentoring, networking i w wielu przypadkach – zastrzyk solidnej gotówki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ