Jak inwestują Polacy? Aion Bank sprawdził inwestorów

Aion Bank
Aion Bank, fot. Adobe Stock
Polacy znaleźli patent na inflację. To inwestycje na globalnych rynkach finansowych. Aion Bank sprawdził, jak sobie radzą.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Galopująca inflacja jest realnym problemem naszej gospodarki, po raz pierwszy od ponad 20 lat przekroczyła poziom 6%. Z miesiąca na miesiąc zauważalny jest coraz szybszy wzrost cen i w efekcie spadek wartości pieniądza, który jest odczuwalny przez każdego, niezależnie od grubości portfela. Według GUS w październiku br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do października 2020 r. o 6,8%. Obecna sytuacja ma również negatywny wpływ na wartość naszych oszczędności, odkładanie pieniędzy na koncie bankowym lub w przysłowiową skarpetę często jest nieopłacalne.

W odpowiedzi na obecną sytuację Polacy zaczęli inwestować na globalnych rynkach, które przynoszą wyższe zyski niż krajowe instrumenty inwestycyjne. Dobrym przykładem są ETFy, czyli fundusze pasywne, które w USA i Europie Zachodniej w ostatnich latach zyskują dużą popularność. Jak podaje ETFbook, wartość inwestycji w tym obszarze w Europie przekroczyła już 1.5 biliona USD. W Polsce zainteresowanie tymi funduszami dopiero nabiera rozpędu, głównie ze względu na dostępność narzędzi pomagających w alokacji środków. Rynek finansowy zaczyna adresować potrzeby klientów, którzy coraz częściej doceniają możliwość inwestycji w zagraniczne spółki technologiczne czy obligacje najbardziej wiarygodnych krajów, m.in. Japonię czy Kanadę.

Dobrym przykładem są Aion Globalne Inwestycje, które są dostępne z poziomu intuicyjnej platformy w aplikacji Aion Banku. Instytucja jako jedyna na rynku nie pobiera opłaty za zarządzanie portfelem, prowizję za kupno czy sprzedaż funduszy. Dodatkowo, przewalutowania w Aion Banku odbywają się po kursie międzybankowym, a dostęp jest rozliczany w ramach miesięcznej opłaty za rachunek bankowy lub 19,90 zł/msc w planie Light. Platforma zyskała już na popularności, zwłaszcza w gronie 40-latków, którzy stanowią jedną trzecią wszystkich użytkowników. 

Polacy zaufali inwestycjom w Aion Banku

Aion Bank wystartował w sierpniu tego roku i jako pierwszy w Polsce zaoferował w pełni mobilną bankowość, w modelu subskrypcyjnym. Oprócz wysoko oprocentowanych kont oszczędnościowych daje dostęp do platformy inwestycyjnej z poziomu aplikacji mobilnej. Pomimo niskiego progu wejścia w Aion Globalne Inwestycje - wynoszącego 20 EUR – blisko połowa klientów przeznaczyła na ten cel ponad 1 000 EUR, podczas gdy średnia wartość portfela jest dużo wyższa i wynosi ponad 5 000  EUR. Mężczyźni inwestują średnio dwukrotnie więcej środków niż kobiety i stanowią 93 proc. wszystkich inwestorów. 

Czterdziestolatkowie najczęściej i najwięcej inwestują

Blisko połowa inwestorów korzysta z planu Smart za 29,99 PLN miesięcznie, gdzie mają do dyspozycji darmowy dostęp do platformy Aion Globalne Inwestycje i brak prowizji za zarządzanie, kupno i sprzedaż akcji. Przewalutowanie odbywa się po kursie międzybankowym. Dodatkowo klienci mogą korzystać z darmowego konta oszczędnościowego bez limitu środków z 1.25% w skali roku na kontach w PLN i 0.75% w EUR i darmowych wypłat z bankomatów na całym świecie.

Profil klienta  przeczy stereotypowi, że tylko młodzi klienci są aktywnymi inwestorami wykorzystującymi aplikacje dostępne z poziomu smartfona. Najaktywniejszymi użytkownikami cyfrowej platformy Aion Banku są klienci w wieku 40-49 lat. Czterdziestolatkowie są nie tylko najliczniejszą grupą, bo stanowią aż 33 proc. inwestorów, ale ich portfele mają najwyższą średnią wartość i najbardziej dynamiczny profil ryzyka, a co za tym idzie szukają potencjalnie wyższego poziomu zwrotu z inwestycji.

40-latkowie inwestują w nowe technologie

Dostęp do platformy inwestycyjnej Aion Banku jest poprzedzony obowiązkową ankietą - rozszerzoną o pytania behawioralne, tak aby precyzyjnie ocenić skłonność do indywidualnego ryzyka użytkownika. Według danych banku, czterdziestoletni użytkownicy aplikacji dwa razy częściej i blisko trzy razy więcej inwestują w portfel Globalne Inwestycje, niż np. osoby w wieku 30-34 lat. Ich średni portfel jest prawie dwa razy większy niż średnia dla wszystkich inwestorów. Klienci banku, reprezentujący tę grupę, najczęściej inwestują w portfele skupione na globalnych wzrostach gospodarek i nowej post-pandemicznej rzeczywistości, gdzie można zainwestować w fundusze ETF obejmujące obligacje krajów strefy euro, akcje kluczowych spółek ze światowych rynków finansowych: USA, Europy, Azji i rynków wschodzących, m.in Toyotę, Samsung, Nestle, Facebook czy Apple oraz digitalizację, sztuczną inteligencję, robotykę, zdrowie i czystą energię: m.in. Microsoft, Google, Visa czy Zoom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY