Estoński startup Rendin wkracza do Polski. Rzuci wyzwanie firmom zajmującym się rynkiem mieszkań

Założyciele startupu Rendin
Założyciele startupu Rendin
Wynajem mieszkania bez kaucji dla lokatora i z większymi zabezpieczeniami finansowymi dla właściciela. To właśnie oferuje estoński startup Rendin, który pojawił się ostatnio w Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Platforma umożliwia znalezienie zweryfikowanego najemcy i pośredniczy w kontakcie między stronami oraz rozwiązywaniu problemów.

Rendin wkracza do Polski

Rendin to estoński startup, który upraszcza wynajem mieszkań i zwiększa jego bezpieczeństwo. Platforma łączy ze sobą wynajmujących ze zweryfikowanymi lokatorami. Umożliwia im podpisanie umowy online i pomaga w kontakcie oraz pomaga w rozwiązaniu problemów. Dzięki Rendin najemca nie musi wnosić z góry kaucji, a wynajmujący otrzymuje zabezpieczenie w wysokości do czterokrotności miesięcznego czynszu. 

Korzystanie z Rendin jest bezpłatne dla właścicieli mieszkań. Wystarczy, że zarejestrują się w serwisie i dodadzą do niego swoją nieruchomość wraz z warunkami umowy. Z kolei lokator tworzy swój profil i uzupełnia dane. Rendin sprawdza między innymi historię kredytową najemcy oraz weryfikuje jego dochody. Po weryfikacji może on wynająć mieszkanie bez kaucji. Ponosi jedynie miesięczną opłatę w wysokości 2,5 proc. czynszu. Cały proces, od weryfikacji do podpisania umowy, odbywa się w aplikacji mobilnej.

– Wynajem mieszkania to stresujący proces dla obu stron. Właściciele obawiają się, że trafią na problematycznych lokatorów, którzy nie będą płacić lub zniszczą mieszkanie. Z kolei dla najemców kaucja jest dużym obciążeniem. W praktyce w pierwszym miesiącu w nowym mieszkaniu muszą zapłacić podwójny czynsz. Rendin zwiększa bezpieczeństwo kontraktu, dając większe gwarancje finansowe właścicielom mieszkań i pomagając w kontakcie między stronami. Z kolei brak kaucji to duża ulga dla najemców, dla których przeprowadzka jest wystarczająco kosztownym procesem – mówi Alain Aun, CEO i współzałożyciel Rendin.

Rendin działa w Estonii od marca 2020. Dotychczas w serwisie na obu rynkach serwis zweryfikował ponad 9,5 tys. lokatorów i pomógł w podpisaniu ponad 2,5 tys. umów. W kieszeniach lokatorów zostało też ponad 100 tys. euro, które przy standardowym wynajmie zostałyby zamrożone na poczet kaucji.

– Tradycyjni ubezpieczyciele działają, gdy już wystąpi szkoda. Rendin działa jeszcze zanim do tego dojdzie. Doradzamy i pomagamy właścicielom mieszkań i lokatorom w przypadku nieporozumień, czy innych problemów. Wiele z nich można rozwiązać dzięki komunikacji, kompromisom, a także… zdrowemu rozsądkowi – mówi Alain Aun, CEO i współzałożyciel Rendin.

Pierwsze inwestycje w Rendin

Pomysłodawcy i założyciele Rendin to Alain Aun i Maiko Saluorg. Estoński startup pozyskał 1,2 mln EUR od funduszy venture capital oraz aniołów biznesu w rundzie seed, której przewodził fundusz Tera Ventures (inwestor m.in. w fintechu Monese). Finansowanie zapewniły też brytyjski fundusz Truesight Ventures i litewski Iron Wolf Capital oraz aniołowie biznesu – w tym m.in. Martin Villig, co-founder Bolt.

– Rynki najmu w Polsce i Estonii są do siebie bardzo podobne i obarczone podobnymi problemami. Polska to też największy rynek w Europie Środkowo-Wschodniej. Możemy tu zdobyć skale i doświadczenie potrzebne do ekspansji na inne rynki. I jednocześnie poprawić rynek najmu mieszkań, ułatwiając życie wszystkim jego uczestnikom – mówi Alain Aun, CEO i współzałożyciel Rendin.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY