Ekopol Górnośląski Holding wchodzi na rynek fotowoltaiki

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Ekopol Górnośląski Holding zamierza aktywnie wejść na rynek fotowoltaiki. Rozważana jest m.in. budowa farm w celu ich dalszej odsprzedaży.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Grupa dostarczająca technologie do zarządzania gospodarką paliwową dla przedsiębiorstw, rozpoczęła analizę rentowności projektów z segmentu OZE, w szczególności opartych o rozwiązania fotowoltaiczne. W tym celu obecnie prowadzone są rozmowy z międzynarodowymi partnerami działającymi w obszarze energii odnawialnej. Wśród rozważanych opcji spółki są m.in. dystrybucja rozwiązań fotowoltaicznych oraz budowa farm w celu ich późniejszej odsprzedaży. 

- Inwestycja w farmy fotowoltaiczne to inwestycja w przyszłość. To sposób na dochód pasywny, który nie jest zależny od niepewnej sytuacji gospodarczej i może osiągać kilkunastoprocentową stopę zwrotu z inwestycji, co jest szczególnie ważne obecnie, gdy stopy zwrotu z lokat bankowych czy obligacji zazwyczaj wahają się w pobliżu zera - mówi Andrzej Piecuch, prezes zarządu Ekopol Górnośląski Holding.

Ekopol posiada duży zasób wolnych środków pieniężnych oraz swobodny dostęp do linii kredytowych, co daje spółce możliwości do rozpoczęcia inwestycji w nowym obszarze działalności.

- Fotowoltaika to obszar, którym są także zainteresowane polskie władze ze względu na politykę UE z której wynika, że źródła energii oparte na węglu mają zostać wyeliminowane do 2050 roku. Mamy pomysł na innowacyjny model inwestycji, który będzie pozwalał na elastyczne angażowanie kapitału prywatnych osób bezpośrednio na krótki czas np. na okres jednego roku z comiesięczną wypłatą odsetek – dodaje Andrzej Piecuch.

Spółka prowadzi obecnie działalność na rynku paliwowym, zapewniając klientom obsługę od dostaw paliw płynnych i zbiorników, aż po implementacje autorskiego oprogramowania Mikrostacje. System ten pozwala odbiorcom na dokładną rejestracje ilości paliwa w firmie m.in. wykrywając nadużycia lub kradzieże, identyfikując pojazdy, generując automatyczne raporty, zestawienia i analizy. 

Ekopol świadczy także usługi przetwórstwa wyrobów blacharskich. Dodatkowo, spółka niedawno rozszerzyła działalność o nowy segment deweloperski, realizując budowę osiedla 25 domków jednorodzinnych „Dolina Dramy” w Ptakowicach. Wejście w segment OZE jest konsekwencją obecnie prowadzonej polityki spółki, która poszukuje atrakcyjnych marżowo inwestycji pozwalających jej na alokacje generowanych nadwyżek gotówkowych z innych części działalności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ