Duża inwestycja w Laven. Startup rozwija ubezpieczenia dla drogich technologii medycznych

Insurtech Laven z finansowaniem
Insurtech Laven z finansowaniem, fot. Shutterstock
Insurtech Laven pozyskał 3,8 mln zł na dalszy rozwój komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych. Organizatorem finansowania jest fundusz 4growth VC. W tej rundzie inwestycyjnej wzięło również udział kilku aniołów biznesu związanych z branżą ubezpieczeniową.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Laven zapewnia ubezpieczonym dostęp do technologii medycznych, których zastosowanie wiąże się z kosztami przekraczającymi nawet milion złotych. Dzięki nowemu finansowaniu spółka zwiększy skalę prowadzonej działalności, by w kolejnych latach pozyskiwać ponad 100 tys. ubezpieczonych rocznie. 

Komplementarne polisy zdrowotne oferowane przez Laven obejmują nawet ponad 120 innowacyjnych technologii medycznych, które nie są refundowane przez NFZ, a których zakup jest bardzo kosztowny. Oferta insurtechu umożliwia finansowanie terapii lekowych i procedur medycznych, których stosowanie wiąże się z kosztem często przekraczającym setki tysięcy, a w niektórych przypadkach milion złotych. Przykładem może być leczenie białaczki czy operacja raka prostaty robotem da Vinci. To kierunek, w którym Laven chce dalej rozwijać swój produkt. Dodatkowo, każda polisa Laven zapewnia również drugą opinię medyczną dostarczaną przez międzynarodową firmę MediGuide. 

Inwestycja w Laven

– Zapewniamy ubezpieczonym finansowanie i organizację leczenia w przypadkach, których nie pokrywa NFZ. Nasz produkt to nowa jakość na polskim rynku ubezpieczeń, zdominowanym przez polisy suplementarne, które koncentrują się na prostych zabiegach czy skróceniu kolejki do lekarza. Obecnie koncentrujemy się na rozwoju działalności w Polsce, gdzie w ciągu najbliższych 2-3 lat chcemy pozyskiwać rocznie ponad 100 tys. ubezpieczonych. W planach mamy również ekspansję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Myślimy o krajach o z rosnącą gospodarką oraz zbliżonych deficytach na rynku ochrony zdrowia, takich jak na przykład Rumunia – mówi Piotr Karda, prezes zarządu Laven. 

Laven oferuje polisy komplementarne w formie ubezpieczeń grupowych, które pracodawcy mogą wykupić pracownikom. Spółka koncentruje się na pozyskiwaniu przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób, choć z oferty mogą skorzystać firmy mające zaledwie 5 pracowników.  

Wykorzystując zaawansowany model aktuarialny, Laven może dostosować zakres polisy, w tym listę dostępnych nowoczesnych leków, wyrobów medycznych lub grup chorób do potrzeb i przedziałów wiekowych pracowników konkretnej firmy, a także wielkości środków, jakimi dysponuje pracodawca. Istnieje też możliwość współfinansowania ubezpieczenia przez pracowników. 

– Dostrzegliśmy ogromny potencjał w insurtechu, który daje Polakom szansę na dostęp do nowoczesnych leków i terapii, pozwalających na zastosowanie najskuteczniejszych metod leczenia. Dynamiczny rozwój medycyny, jaki obecnie obserwujemy, postępujące starzenie się społeczeństwa, utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, a jednocześnie dążenie do wydłużenia i poprawy jakości życia, z pewnością będą siłami napędowymi rynku ochrony zdrowia w najbliższych latach. Komplementarne ubezpieczenia zdrowotne wpisują się w te trendy, a dzięki swojej unikatowej ofercie Laven może stać się wiodącym beneficjentem tych zmian – mówi Krzysztof Bachta, partner zarządzający funduszu 4growth VC, który zainwestował w Laven. 

Komplementarne ubezpieczenia zdrowotne coraz bardziej popularne

Potencjał rynku komplementarnych ubezpieczeń zdrowotnych pokazują badania. Aż 72 proc. Polaków uważa, że pacjenci powinni mieć możliwość wyboru dopłaty do diagnostyki i leczenia nowocześniejszymi metodami niż te, które w standardzie oferuje NFZ. Co więcej, siedmiu na dziesięciu ankietowanych jest osobiście zainteresowanych taką ofertą, jeśli gwarantuje ona użycie nowocześniejszej metody leczenia niż ta, której koszt pokrywa NFZ. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego kilka lat temu na zlecenie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. 

Laven rozpoczął działalność operacyjną w połowie 2021 r., kiedy zakończył prace projektowe i pozyskał pierwszych klientów. W tym roku zamierza pozyskać kilkadziesiąt tysięcy ubezpieczonych, a w kolejnych latach ponad 100 tys. rocznie. Swoje polisy komplementarne sprzedaje we współpracy z Allianz Worldwide Partners oddział w Polsce (Mondial Assistance). 

Fundusz 4growth VC specjalizuje się w inwestowaniu w perspektywiczne spółki z obszaru fintech i insurtech, wspiera także innowacyjne projekty technologiczne z innych branż – startupy założone w Polsce lub regionie CEE, z dużym potencjałem ekspansji zagranicznej. Fundusz jest zarządzany przez menedżerów: Krzysztofa Bachtę, Tomasza Biłousa i Marcina Jaszczuka. Poprzednio zasiadali w zarządzie Alior Banku, w którym m.in. nadzorowali inwestycje typu CVC w fintechy PayPo i Autenti oraz rozwój obszaru innowacji. W portfelu funduszu są takie spółki jak Cashy i Saventic Health.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY