Dobry silnik dla efektywnej firmy

JWW
JWW
Rozwijający się przedsiębiorca musi zadbać o właściwą kondycję „silnika” swojego biznesu. Czas na poszukiwania najlepszego rozwiązania księgowego!
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2024 (105)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rozliczają podatki, dbają o płynność finansową, są w stanie efektywnie sterować obiegiem dokumentów w firmie. Dobra księgowość jest na wagę złota, co pokazała m.in. pandemia i konieczność szybkiego oraz efektywnego przygotowywania dokumentacji np. przy pozyskiwaniu subwencji z tarcz finansowych. Tylko co oznacza „dobra księgowość”? To zespół ludzi dysponujących sporą wiedzą, wspierany przez najlepsze technologie z dziedziny zarządzania finansami oraz mający w sobie gen innowacyjności.

Jako przedsiębiorca masz więc do wyboru: albo budujesz taki zespół sam, albo korzystasz z zewnętrznych biur rachunkowych. Co wybrać?

Własne biuro kontra zewnętrzne

Pierwszy i najważniejszy problem związany z budową własnej księgowości to konieczność poświęcenia olbrzymiego nakładu czasu oraz pracy na znalezienie najlepszych osób na rynku. Drugi problem to koszty, które się z tym wiążą. Nie tylko trzeba tym osobom zapłacić (i to dobrze), ale też zadbać o właściwe zaplecze techniczne.

Z drugiej strony zewnętrzne biuro rachunkowe ma to wszystko „u siebie”. Ty musisz wykonywać regularne przelewy oraz blisko współpracować w celu rozwoju swojego biznesu. Pamiętaj – korzystając z usług zewnętrznego biura, nie musisz przejmować się np. tym, że twój pracownik odchodzi z firmy albo nawet idzie na urlop. W przypadku dobrych biur rachunkowych firma ma własny zespół księgowy z liderem zespołu, który dba o właściwą obsługę i wymianę wiedzy. Ciebie to już nie interesuje.Plusy można wymieniać, ale należy pamiętać o tym, że biuro biuru nierówne. Warto postawić na usługi tych firm, które mają duże doświadczenie – to znaczy są na rynku od wielu lat.

Mają także historie współpracy z firmami z wielu różnych branż. Dlaczego? Każdy biznes ma swoja specyfikę, ale umiejętność wykorzystywania informacji z różnych miejsc sprawia, że twoja firma może dostać dodatkową możliwość rozwoju. Część przygód przedsiębiorców z urzędami skarbowymi można przecież rozciągnąć dość szeroko.

Kolejna kwestia to bezpieczeństwo. Pamiętaj – przedsiębiorcy pozbawieni „szerokich horyzontów” (w tym przypadku biura księgowego, które ma szerokie doświadczenie i spore zasoby do pozyskiwania wiedzy) mogą łatwo wpaść w sidła przestępców i stać się przedmiotem malwersacji finansowych. Na koniec zaś zewnętrzna księgowość to w praktyce oszczędność, np. na szkoleniu pracowników, aktualizacji oprogramowania oraz zabezpieczeń.

Wybierz mądrze

Przedstawiciele JWW biura rachunkowego podkreślają też znaczenie międzynarodowych zasięgów. – Jesteśmy członkiem Alliott Global Alliance, dzięki czemu mamy zaufanych partnerów na całym świecie, dlatego też widzimy szerszy obraz zmian oraz trendów na rynku globalnym – mówi Aleksander Widawski, wiceprezes zarządu. Uczestnikom sojuszu przyświeca wspólny cel: dzielić się wiedzą, zasobami i możliwościami. Dzięki zaangażowaniu jego członkowie otrzymują dostęp do informacji, porad strategicznych i usług przedsiębiorstw z całego świata. Obecnie zrzesza ponad 218 członków z 98 krajów. JWW jako jedyne biuro rachunkowe w Polsce jest członkiem Alliott Global Alliance.

JWW już teraz współpracuje z ponad 500 przedsiębiorcami w całym kraju. Zespół składa się z 70 doświadczonych specjalistów i obok obsługi księgowej, kadrowo-płacowej zajmuje się także doradztwem biznesowym, rejestracjami spółek oraz zarządzaniem płatnościami.

-----------------

Co biuro rachunkowe może zrobić dla klienta, aby zapewnić efektywność kosztową?

• Doradztwo strategiczne: pomoc w opracowaniu i wdrażaniu strategii biznesowych, które zwiększają efektywność operacyjną i finansową firmy.

• Optymalizacja zarządzania zapasami: doradztwo w zakresie optymalizacji zarządzania zapasami, aby zmniejszyć koszty magazynowania i uniknąć nadmiernego zapasu lub niedoborów.

• Automatyzacja fakturowania i płatności: pomoc w automatyzacji procesów fakturowania i zarządzania płatnościami, co przyspiesza przepływ gotówki. 

• Analiza kosztów: przeprowadzanie regularnych analiz kosztów w celu identyfikacji obszarów, gdzie możliwe są oszczędności.

• Budżetowanie i prognozowanie: pomoc w tworzeniu budżetów i prognoz finansowych, co pozwala klientom lepiej zarządzać wydatkami i planować przyszłe inwestycje.

• Efektywne zarządzanie należnościami: doradztwo w zakresie skracania cyklu należności poprzez wdrożenie skutecznych procedur windykacyjnych i negocjacji warunków płatności z klientami.

My Company Polska wydanie 6/2024 (105)

Więcej możesz przeczytać w 6/2024 (105) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie