Co zrobić gdy dostaniesz niechciany przelew? Wbrew pozorom nie jest on twój

Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i „Kupuj Teraz – zapłać później”.
Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i „Kupuj Teraz – zapłać później”.
W czasach zaawansowanej bankowości elektronicznej, transakcje finansowe są realizowane z zawrotną szybkością. Nie jest więc rzadkością otrzymanie przelewu, którego się nie oczekiwało. Niespodziewany napływ środków finansowych rodzi skutki zarówno prawne, jak i etyczne. Jak reagować na niechciane przelewy, jakie są możliwości ich zwrotu oraz jakie mogą być konsekwencje przekazywania takich środków dalej?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jeżeli na koncie pojawia się niechciany przelew, niezwłocznie należy podjąć odpowiednie kroki. Przelewu nie można przekazywać dalej, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Zamiast tego, należy skontaktować się z bankiem i zgłosić daną sytuację. Bank ma obowiązek zbadania sprawy i podjęcia odpowiednich działań. Możliwe, że będzie w stanie zwrócić środki na konto nadawcy.

Zignorowanie tego problemu może prowadzić do utraty pieniędzy lub nawet oszustwa. Odbiorca przelewu jest odpowiedzialny za wszystkie transakcje przeprowadzane na swoim koncie, więc zawsze powinien zachować maksymalną czujność. Jeżeli nie jest się pewnym, jak postąpić w takiej sytuacji, należy skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym. Zawsze należy działać szybko i sprawnie, gdy tylko niechciany przelew pojawi się na koncie.

Konsekwencje przekazywania niechcianych przelewów 

– Przekazywanie niechcianego przelewu dalej może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Przede wszystkim, jest to działanie niezgodne z prawem, które może skutkować odpowiedzialnością karną. Ponadto, może to również prowadzić do utraty zaufania ze strony banku i innych instytucji finansowych. Dlatego zawsze warto pamiętać, że lepiej jest zwrócić niechciany przelew, niż próbować przekazać go dalej. W praktyce, przekazywanie niechcianego przelewu dalej może prowadzić do wielu problemów. Na przykład, jeśli przelew pochodzi od osoby, która dokonała go przez pomyłkę, może to prowadzić do konfliktów i nieporozumień. W najgorszym przypadku, może to nawet prowadzić do postępowania sądowego. Dlatego zawsze warto pamiętać o konsekwencjach, które mogą wynikać z takiego działania mówi Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i „Kupuj Teraz – zapłać później”.

Bezpieczeństwo finansów online zawsze powinno być priorytetowe 

Regularne zmienianie hasła do konta bankowego jest jednym z podstawowych kroków, które można podjąć, aby zabezpieczyć swoje konto. Należy również unikać logowania się na konto bankowe z publicznych komputerów lub sieci Wi-Fi, które mogą być narażone na ataki hakerów. Używanie dwuetapowego uwierzytelniania, jeśli jest dostępne, może również znacznie zwiększyć bezpieczeństwo konta. Warto także pamiętać o regularnym sprawdzaniu transakcji na koncie, aby szybko wykryć wszelkie niechciane przelewy.

Mój przelew cz nie?

Podczas gdy otrzymanie niechcianego przelewu może wydawać się nieoczekiwanym prezentem, istnieją pewne prawne aspekty, które muszą być rozważone. Przede wszystkim, zgodnie z prawem polskim, otrzymanie niechcianego przelewu nie jest równoznaczne z jego posiadaniem. Innymi słowy, jeśli otrzymamy pieniądze, które nie są dla nas przeznaczone, nie mamy prawa ich zatrzymać i należy je bezzwłocznie zwrócić. Niechciany przelew może być wynikiem błędu bankowego, pomyłki przy wprowadzaniu danych lub celowego działania oszustów. Przykładowo, otrzymujemy przelew od nieznajomej osoby, która następnie prosi o przekazanie środków dalej. Takie działanie może być próbą wyłudzenia. Nigdy nie należy przekazywać środków otrzymanych w niejasnych okolicznościach.

Sprawdź też: Startup syna Joanny Przetakiewicz przejęty przez Incode Technologies. Filip Victor opuszcza firmę

ZOBACZ RÓWNIEŻ