Walka z fałszerstwem produktów rolnych: resort rolnictwa zapowiada działania

"Brygady Tygrysa" sprawdzą pochodzenie produktów.
"Brygady Tygrysa" sprawdzą pochodzenie produktów. / Fot. shutterstock.
W całym kraju ruszyły intensywne kontrole rynków hurtowych, które niebawem obejmą także sieci handlowe. Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, podczas spotkania z inspekcjami kontrolującymi żywność oraz przedstawicielami rynków hurtowych i sieci handlowych, zapowiedział zdecydowane działania na rzecz zapewnienia zdrowej konkurencji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Musimy zapewnić równe, zdrowe zasady konkurencji" – podkreślił wiceminister Kołodziejczak, wskazując na potrzebę dokładnego monitorowania rynku.

Walka z fałszerstwem produktów rolnych

Wiceminister rolnictwa zwrócił uwagę na problem fałszowania polskich ziemniaków przez produkty importowane z zagranicy. "Na rynkach hurtowych, w sklepach, w całym kraju sprawdzamy, czy nasze polskie ziemniaki nie są podrabiane przez ziemniaki, które przyjeżdżają z zagranicy" – powiedział Michał Kołodziejczak, cytowany przez portal wiadomoscihandlowe.pl.

Dodatkowo, sekretarza stanu zaniepokoił napływ nieoznakowanych czereśni z południa Europy. "Inspekcje wszystko sprawdzają, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie i wiedzieli, że kupują nasz produkt, że jest on bezpieczny. Widzimy duże zainteresowanie naszą kontrolą, co nas bardzo cieszy" – dodał Kołodziejczak.

Polmedi chce w tym roku pozyskać 2 mln euro, by wesprzeć technologią polskich pacjentów i szpitale

"Brygady Tygrysa" sprawdzą pochodzenie produktów

Podczas niedawnej kontroli na Rynku Hurtowym Kraków-Rybitwy, Michał Kołodziejczak podkreślił znaczenie polskich produktów rolnych. "W Polsce stawiamy na polskie produkty" – powiedział, zaznaczając, że kontrolne zespoły, roboczo nazwane "Brygadami Tygrysa", działają już na terenie całego kraju.

Wiceminister zapowiedział, że kontrole będą prowadzone systematycznie, aby zapewnić uczciwą konkurencję. "Konsekwentnie, skutecznie będziemy dostosowywać przepisy do tych realiów, które zastaniemy na giełdzie. Będziemy tworzyć przepisy, które będą jeszcze bardziej szczelne, które będą dawały naszym producentom normalne zasady" – zapowiedział polityk.

Technologie klimatyczne, które będą skuteczne szybko – a nie 20 lat później. Czy to możliwe?

Przyszłe kontrole w sklepach i marketach

Michał Kołodziejczak poinformował również, że kontrole nie ograniczą się tylko do rynków hurtowych. "Tym będziemy się zajmować po dokładnym zweryfikowaniu tego, co dzieje się na giełdach, rynkach, ale także w przyszłym tygodniu w sklepach i supermarketach" – dodał podczas konferencji prasowej.

Dzięki tym działaniom, wiceminister rolnictwa zamierza walczyć z nieuczciwymi praktykami handlowymi i wspierać polskie rolnictwo.