Wódka o 20 zł droższa? Nadchodzą minimalne ceny alkoholu

Cena alkoholu może drastycznie wzrosnąć.
Cena alkoholu może drastycznie wzrosnąć. / Fot. Shutterstock.
Mazowiecki Związek Stowarzyszeń Abstynenckich (MZSA) apeluje o wprowadzenie w Polsce minimalnych cen na alkohol, co miałoby pomóc w walce z alkoholizmem. Sprawa trafiła z senatu do Ministerstwa Zdrowia - jeśli założenia zostaną wprowadzone, cena wódki, może wzrosnąć o około 20-30 zł na półlitrowej butelce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

MZSA postuluje, aby minimalna cena za 10 gramów czystego alkoholu wynosiła 2,5 zł. Taka regulacja spowodowałaby znaczny wzrost cen napojów alkoholowych, co, według MZSA, mogłoby ograniczyć ich dostępność i konsumpcję.

Czy czeka nas drastyczny wzrost cen alkoholu

Według propozycji MZSA, cena półlitrowej butelki wódki (40-procentowej) wzrosłaby z obecnych 20-30 zł do około 50 zł. Cena butelki piwa podwoiłaby się z 3 zł do 6-7 zł. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że postulowane zmiany mają na celu zmniejszenie spożycia alkoholu poprzez wprowadzenie bardziej restrykcyjnych cen minimalnych.

Długotrwałe starania o wprowadzenie regulacji

Od dekady organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem alkoholizmowi starają się o wprowadzenie cen minimalnych na alkohol w Polsce. Najnowsza petycja w tej sprawie została złożona przez MZSA do senackiej Komisji Petycji pod koniec lutego bieżącego roku. Teraz wniosek został skierowany do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów w celu uzyskania opinii, zanim trafi do Sejmu - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Sebastian Kulczyk: Będziemy dalej budować ekosystem startupowy. Potencjał jest ogromny!

Systematyczne indeksowanie cen

Serwis fakt.pl donosi, że propozycja MZSA zakłada wpisanie minimalnej ceny alkoholu do ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Minimalna cena za 10 gramów czystego alkoholu miałaby być corocznie indeksowana w zależności od wzrostu płac w Polsce. Oznacza to, że im bardziej rosłyby wynagrodzenia, tym wyższe byłyby ceny napojów alkoholowych.

Przykładowe ceny po wprowadzeniu regulacji

Jeśli propozycje MZSA zostaną przyjęte, ceny alkoholu wzrosną znacząco. Półlitrowa butelka wódki mogłaby kosztować około 50 zł, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie. Cena półlitrowego piwa wyniosłaby około 6-7 zł, a butelka wina o pojemności 0,75 litra mogłaby kosztować około 30 zł.

Przed wprowadzeniem zmian, Ministerstwo Zdrowia, reprezentowane przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, oraz Ministerstwo Finansów przygotują opinie na temat proponowanych regulacji. Następnie Senat zdecyduje, czy skierować projekt do dalszych prac w Sejmie.

Wprowadzenie minimalnych cen na alkohol to kontrowersyjny krok, który ma na celu ograniczenie dostępności taniego alkoholu i zmniejszenie problemu alkoholizmu w Polsce. Jednak jego ostateczne przyjęcie zależy od dalszych prac legislacyjnych i decyzji parlamentarzystów.

Maciej Zientara inwestuje w JR Holding. "Włączę się w aktywne wsparcie zarządzania portfelem"