Toshiba przestanie produkować laptopy

Fot. Dynabook Fot. Dynabook
Toshiba przestanie produkować laptopy. Dwa lata temu przedsiębiorstwo sprzedało 80 proc. udziałów firmie Sharp, a teraz pozbyła się pozostałych 20 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kto nigdy nie zetknął się z laptopem Toshiby niech pierwszy rzuci kamieniem! Proces "wygaszania" tego segmentu biznesowego rozpoczął się już w 2018 roku, kiedy to Sharp nabył 80 proc. działu związanego z komputerami, a następnie przemianował markę na Dynabook. Teraz Sharp wykupił pozostałe udziały. Pierwsza transakcja to koszt 36 mln złotych, natomiast nie wiadomo, ile Sharp zapłacił teraz.

Kiedyś Toshiba przodowała w sprzedaży przenośnych komputerów, jednak w latach 2011-2017 liczby spadły o ponad 90 proc (choć jeszcze w 2011 roku firma sprzedawała ponad 17 mln urządzeń rocznie). Japoński koncern na rynku komputerów obecny był od 1985 roku. Teraz skupi się na produkcji takich urządzeń jak drukarki czy dyski przenośne.

Warto wspomnieć, że nim Toshiba pozbyła się 80 proc. działu komputerowego, sprzedała również swój dział telewizorów (firmie Hisense), dział foto (firmie Sony) oraz Toshiba Medical Systems Corp. (firmie Canon).

POLECAMY