Startuje nowy fundusz VC. Na celowniku polskie diamenty technologiczne

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Rusza Movens VC, fundusz venture capital wspierający młode polskie firmy technologiczne w pierwszych krokach ich ekspansji zagranicznej. Łączna wartość inwestycji wyniesie niecałe 60 mln złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusz skupia się na spółkach, potrzebujących od 1 mln do 4 mln zł, działających w Polsce, w szczególności na podmiotach, które w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego i AI rewolucjonizują sposób funkcjonowania dużych branż.

Nowy gracz w VC zarządzany jest przez Artura Banacha i Michała Olszewskiego, eksprzedsiębiorców z bogatym doświadczeniem w budowaniu firm technologicznych i ich skalowaniu na arenie międzynarodowej.

58 mln zł to kapitał, jaki Movens VC zainwestuje w polskie firmy technologiczne będące na wczesnym etapie rozwoju i mające potencjał do rozszerzenia swojej działalności na skalę globalną. Twórcami Movens VC są dwaj uznani eksprzedsiębiorcy: Artur Banach i Michał Olszewski. Pierwszy z nich odpowiedzialny był m.in. za rozwój Netsprint, grupy technologicznej przejętej przez Dirlango i Innova Capital. Już jako inwestor Artur Banach przeprowadził ponad 10 transakcji w branży technologicznej. Jego biznesowy partner - Michał Olszewski - ma zaś wieloletnie doświadczenia w komercjalizacji innowacji, specjalizując się w projektach w branży fintech. Przez lata rozwijał Skycash, jeden z najlepszych polskich fintechów w historii. W zarządzeniu funduszem Movens aktywny jest także Ramon Jimenez, doświadczony venture partner w Dolinie Krzemowej, od wielu lat wprowadzający europejskie firmy technologiczne na rynek amerykański oraz Przemysław Jurgiel-Żyła, odpowiadający kiedyś za rozwój biznesu m.in. w Netsprint i Datarino. Kapitał funduszu tworzy ponad 30 inwestorów prywatnych - przedsiębiorców i menadżerów, ekspertów w swoich dziedzinach, którzy zbudowali silne, międzynarodowe firmy. 43 mln zł na inwestycje zapewnił też PFR Ventures, w ramach programu PFR Starter.

Zespół Movens VC łączy pasja do budowy silnych firm technologicznych. Wcześniej rozwijaliśmy bądź wspieraliśmy spółki w różnych sektorach i modelach biznesowych m.in.: martech (Netsprint, Adrino, Datarino, Waytogrow), marketplaces (Packhelp, iTaxi, Whitepress) fintech (Skycash, Fenige), medtech (Medicalgorithmics) czy HRtech (Nais). Te doświadczenia wnosimy do naszego funduszu VC. Cel jest jasny: to zapewnienie 16 polskim diamentom technologicznym realnego wsparcia na etapie go-to-market oraz ekspansji międzynarodowej

– tłumaczy Artur Banach, partner w Movens VC.

Fundusz, otwarty na koinwestycje, skupia się na firmach mających swoje korzenie w Polsce, oferując finansowanie od 1 mln do 4 mln zł. Movens VC interesuje się przede wszystkim branżami fintech, martech, wsparcia dla e-commerce, logistyki, medtech, industry 4.0 i deeptech oraz sport&wellness, nie zamykając się jednak także na inne sektory. Preferowane modele biznesowe to marketplace i SaaS. Tezy inwestycyjne funduszu oparte są o wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do zmian w sposobie funkcjonowania dużych branż. Polski talent technologiczny wsparty dobrym finansowaniem i silnym powiązaniem z zachodnimi funduszami VC daje bowiem potencjał na budowę innowacyjnych przedsięwzięć międzynarodowych. 

- W Polsce dysponujemy kluczowymi zasobami w kontekście zachodzącej rewolucji AI w biznesie. Dzięki ogromnej liczbie wysokiej klasy informatyków nasz kraj stał się jednym z wiodących ośrodków outsourcingu IT na świecie. Dodatkowo wielu Polaków zdobyło już doświadczenie w pracy dla największych światowych korporacji, ale mamy również przetarte szlaki w budowie krajowych spółek, odnoszących globalne sukcesy, np. w sektorze gamingowym, czy w branży medtech – komentuje Michał Olszewski, partner w Movens VC. - Wąskim gardłem jest w Polsce brak doświadczenia w skalowaniu międzynarodowym i niewystarczający budżet na rozwój. Stosunkowo niewielu polskich zarządzających funduszami VC posiada na koncie sukcesy w roli przedsiębiorcy w obszarze nowych technologii. Rzadkością jest też doświadczenie w animowaniu kolejnych rund finansowania poza Polską. A to właśnie jest w naszym CV i DNA – dodaje.  

Movens VC wspiera polskie firmy technologiczne z międzynarodowym potencjałem, znajdujące się na relatywnie wczesnej fazie rozwoju, angażując się w spółki na etapach europejskiej rundy pre-seed, seed i rundy A. Potencjał ten jest filarem strategii inwestycyjnej Movens. Jak podkreślają zarządzający funduszem, to dla nich kluczowy aspekt: plan zakłada, aby co najmniej 70 proc. spółek w portfelu funduszu, w kolejnej rundzie pozyskało wśród inwestorów renomowany zachodni fundusz VC. 

- Naszym celem jest pomóc polskim diamentom technologicznym w pierwszych krokach ich zagranicznej ekspansji, szczególnie - jeśli to ma sens - we wprowadzeniu ich na rynek amerykański. Spółka dysponująca dobrą, innowacyjną technologią i wysokiej klasy zespołem nie zna granic, a jej komercjalizacja to raczej kwestia jakości spółki, niż kraju jej pochodzenia – mówi Ramon Jimenez, venture partner w Movens VC.

Movens VC kładzie również bardzo duży nacisk na wspieranie rozwoju founderów start-upów. Już wkrótce uruchomiona zostanie Movens Academy – przedsięwzięcie adresowane do founderów na całych świecie, którzy pozyskali co najmniej pierwszą rundę finansowania. W jego ramach, twórcy start-upów będą mogli m.in. wziąć udział w darmowych webinarach prowadzonych przez doświadczonych inwestorów i ekspertów funduszu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ