Spowolnienie gospodarcze: polski przemysł na ręcznym

Przemysł
Fot. shutterstock.
Produkcja przemysłowa w Polsce w lutym 2023 roku była o 1,2% niższa niż rok wcześniej. Jest to pierwszy spadek w porównaniu do analogicznego miesiąca od prawie trzech lat.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Analitycy oczekiwali, że przemysł będzie nadal rósł w ujęciu rocznym, ale wyniki pokazały, że tzw. "produkcja sprzedana" była niższa niż prognozowana. GUS zrewidował również dane za styczeń z 2,6% do 1,8%. W porównaniu z lutym 2022 r. produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 11,0%, a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 3,8%.

Początek spowolnienia gospodarczego

Mimo, że spadek jest jedynie wynikiem jednego miesiąca, może to sugerować początek spowolnienia gospodarczego. Do takich wniosków dochodzą analitycy portalu Bankier.pl. Biorąc pod uwagę dane GUS warto zauważyć, że spadek produkcji wystąpił w 19 spośród 34 działów przemysłu. Największy spadek notowany był w produkcji metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych np. papieru, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.

Czytaj dalej: The Village wchodzi do Hiszpanii. Kolejne rynki zagraniczne w planach [TYLKO U NAS]

Wzrost produkcji samochodów i 12 innych działów

Jednakże nie wszystkie działy przemysłu zanotowały spadki. Produkcja urządzeń elektrycznych wzrosła o 24,5%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep o 15,0%, a maszyn i urządzeń o 11,1%. Dobra wiadomość jest taka, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 13 działach, w tym w produkcji artykułów spożywczych o 3,0%.

Spadek w 20 dziedzinach przemysłu

W porównaniu do stycznia, produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4%, ale spadek odnotowano w 20 dziedzinach przemysłu. Największy wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń o 26,6%, w produkcji pozostałego sprzętu transportowego o 11,4%, a także w maszynach i urządzeniach o 9,7%. Spadki zaś były widoczne w produkcji papieru i wyrobów z papieru, wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu), produkcji metali oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.

Czytaj dalej: Kariery bariery, czyli osoba z niepełnosprawnością w pracy

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ