Rubicon szuka nowej inwestycji. Planuje wydać 10 mln złotych

Michał Chabowski
Michał Chabowski
Rubicon Partners, fundusz działający w modelu Venture Building, specjalizujący się w aktywnym budowaniu biznesów na każdym etapie ich rozwoju, poszukuje nowej inwestycji, na którą chciałby przeznaczyć do 10 mln złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ostatnim czasie Rubicon Partners zainwestował w podobny projekt. Jest nim StaffHealth, amerykańska spółka oferująca platformę technologiczną pośredniczącą w zatrudnieniu pracowników medycznych w USA.

Rubicon Partners ruszyło na poszukiwania

Rubicon Partners inwestuje i buduje wartość biznesów wspólnie z ich założycielami, działając w modelu „hands-on approach”. Oznacza to, że poza samą inwestycją, angażuje się w działania strategiczne, operacyjne i finansowe. Obecnie posiada w swoim portfelu 14 aktywnych inwestycji, dla których pracuje 11 ekspertów z Rubicon Partners, na co dzień zajmujących się ich rozwojem. W ciągu ostatnich 10 lat Fundusz współtworzył 24 spółki o łącznej wycenie 800 mln złotych.

Dzięki exitom zrealizowanym w ciągu ostatniego roku w Funduszu pojawiła się przestrzeń na nową inwestycję. Rubicon poszukuje projektu, który generuje roczne przychody na poziomie kilku - kilkunastu milionów złotych i działa w takich obszarach jak IT B2B (transformacja cyfrowa, digitalizacja), energetyka (cleantech, OZE), deep tech (chemia / new materials / biotechnologia).

- Widzimy na rynku projekty, które osiągają pewną skalę, zazwyczaj jest to między 5 a 10 mln zł przychodów, i nie mogą jej przeskoczyć. Ich właściciele potrzebują wsparcia, zarówno merytorycznego, jak i operacyjnego, by dalej rozwijać biznes i uczynić go sprzedawalnym. To jest etap, w którym Rubicon Partners ma doświadczenie i może pomóc. Mamy na swoim koncie dojrzalsze projekty, które wspieraliśmy przez kilka lat, aby finalnie sprzedać je do inwestorów strategicznych. Projektu właśnie na takim etapie rozwoju szukamy obecnie – mówi Michał Chabowski, członek zarządu Rubicon Partners.

Rubicon zainwestowało w StaffHealth

Fundusz wspiera projekty na każdym etapie ich rozwoju, nie tylko początkowym. Do grona dojrzałych biznesów, które wspiera Rubicon Partners dołączył ostatnio StaffHealth. Jest to spółka ze Stanów Zjednoczonych, oferująca platformę technologiczną pośredniczącą w zatrudnieniu pracowników medycznych wszelkiego szczebla w amerykańskiej służbie zdrowia. Do 2023 roku spółka nawiązała współpracę z blisko 200 tys. pracowników oraz 2 tys. placówek medycznych i stanęła przed wyzwaniem związanym z dalszym skalowaniem działalności. Konieczne stało się przeniesienie rozwiązań IT i całej obsługi modelu biznesowego na zupełnie nowy, znacznie bardziej zaawansowany technologicznie poziom.

Rubicon Partners zainwestował w 

- półkę 2.5 mln USD. „Finansowanie to tylko jeden z elementów naszego partnerstwa. Obecnie skupiamy się na rozwoju zaplecza technologicznego StaffHealth w Polsce – budujemy nowe funkcjonalności rozwiązań technologicznych Spółki, skalujemy system i pracujemy nad tym by był przyjazny i łatwy w obsłudze, zarówno dla personelu medycznego, jak i placówek ochrony zdrowia. Ponadto digitalizujemy procesy. Poza IT przenosimy sporo operacji biznesowych z USA i Azji nad Wisłę, gdzie będą automatycznie i zdalnie realizowane – wyjaśnia Grzegorz Golec, członek zarządu Rubicon Partners i StaffHealth w Polsce.

Wśród dojrzałych biznesów w portfelu Rubicon Partners znajdują się także m.in. Synthex Technologies, firma zajmująca się syntezą związków chemicznych, Tuatara, działająca w branży IT czy notowany na GPW Novavis Group będący developerem farm PV.

W portfelu Rubicon znajdują się ponadto spółki, które Fundusz współtworzył z założycielami od samego początku ich istnienia. Taką spółką jest np. Noctiluca, firma technologiczna, notowana na GPW w Warszawie, rozwijająca związki chemiczne, m.in. do wyświetlaczy OLED. Rubicon jest również pierwszym inwestorem w takich projektach jak Fresh Inset – spółce zajmującej się przedłużaniem świeżości zerwanych warzyw, owoców i kwiatów, czy ProXN – spółce działającej z dużym sukcesem w obszarze profesjonalnych kosmetyków opartych o najsilniejszy dotąd poznany antyoksydant – ksantohumol.