Prowadzisz średniej wielkości przedsiębiorstwo i wkrótce będziesz rozbudowywał flotę? Sprawdź, czy opłaci się skorzystanie z leasingu samochodowego

Prowadzisz średniej wielkości przedsiębiorstwo i wkrótce będziesz rozbudowywał flotę? Sprawdź, czy opłaci się skorzystanie z leasingu samochodowego
Leasing samochodu to nowoczesny sposób finansowania pojazdów osobowych, ciężarowych i dostawczych. Jak pokazują statystyki, stanowi on aż 44,6 proc. całego rynku leasingu w Polsce. Zalety tego typu leasingu docenią zwłaszcza przedsiębiorcy. Podpisując umo

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Leasing samochodu to nowoczesny sposób finansowania pojazdów osobowych, ciężarowych i dostawczych. Jak pokazują statystyki, stanowi on aż 44,6 proc. całego rynku leasingu w Polsce. Zalety tego typu leasingu docenią zwłaszcza przedsiębiorcy. Podpisując umowę leasingową, będą mogli zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy i rozbudować flotę bez konieczności inwestowania własnego kapitału. Sprawdźmy, jak w praktyce wyglądają korzyści wynikające z leasingu samochodowego.

Jeśli prowadzisz średniej wielkości przedsiębiorstwo i planujesz rozbudowę floty, możesz skorzystać z kilku opcji finansowania nowych pojazdów.

Pierwszą z nich jest zakup aut za gotówkę. Niestety, dla wielu przedsiębiorców jednorazowe zapłacenie kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych okaże się niemożliwe. Nawet jeśli posiadasz odpowiednio wysoki kapitał i mógłbyś przeznaczyć go na rozbudowę floty, sens takiego rozwiązania wydaje się bardzo dyskusyjny. Dlaczego? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie nadwyżek finansowych. Po to, aby przyniosły firmie dodatkowy zysk.

Alternatywą dla transakcji gotówkowej może być zaciągnięcie kredytu samochodowego. Warto wspomnieć jednak, że dla wielu firm jego uzyskanie może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Powodem może być zbyt krótki czas prowadzenia działalności lub brak zdolności kredytowej. Zaciągnięcie kredytu samochodowego wiąże się zazwyczaj z koniecznością wpłaty, co najmniej 10 proc. wkładu własnego, co w przypadku kilku aut może być wysoką kwotą.

A może leasing samochodowy?

Choć leasing samochodowy staje się obecnie coraz popularniejszą formą finansowania dóbr, niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z ogromu korzyści, jakie za sobą niesie.

Podpisując umowę leasingową, możesz nie tylko zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Możesz również rozbudować flotę bez angażowania wysokich środków własnych i korzystnie rozliczyć podatek VAT. A za kilka lat wymienić użytkowane modele na nowsze i lepiej wyposażone.

Jak działa leasing samochodu?

Leasing samochodu to forma finansowania pojazdu, na mocy której leasingodawca udostępnia leasingobiorcy przedmiot umowy w zamian za regularną spłatę rat. Warto dodać tutaj, że zgodnie z prawem przedmiot umowy leasingowej pozostaje własnością leasingodawcy. Choć dla wielu osób może być to sporą wadą, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia.

Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, wybierany przez 80 proc. polskich przedsiębiorców, po zakończeniu umowy leasingowej możesz wykupić użytkowany samochód lub... podpisać kolejną umowę, stając się użytkownikiem nowszego auta. Jest to szczególnie istotne dla firm, które dbają o własny rozwój i chcą dostosowywać flotę do zmieniających się warunków, sytuacji rynkowej i potrzeb.

W większości przypadków na barkach leasingodawcy spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzanie regularnych przeglądów, rejestrację i ubezpieczenie samochodu. A to oznacza, że Twoim zadaniem jest jedynie jego użytkowanie.

Korzyści wynikające z podpisania umowy leasingowej

Jedną z kluczowych korzyści, wynikających z podpisania umowy leasingu samochodu, jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania. Decydując się na leasing operacyjny, wrzucisz w koszty zarówno kapitałową, jak i odsetkową część raty leasingowej oraz wszelkie opłaty, wynikające z codziennej eksploatacji pojazdu. W przypadku leasingu finansowego na poczet kosztów będziesz mógł zaliczyć odsetkową część raty oraz koszty bieżącego użytkowania pojazdu.

Przedsiębiorcy, którzy używają samochodu jedynie do celów służbowych, mają możliwość rozliczenia 100 proc. podatku VAT od raty leasingowej oraz kosztów związanych z użytkowaniem auta. Jeśli pojazd służy do celów służbowych oraz prywatnych, może być to 50 proc. stawki podatku.

Nie bez znaczenia jest także minimalna liczba dokumentów, niezbędnych do zawarcia umowy leasingowej. Proces „prześwietlania” klienta jest zdecydowanie mniej restrykcyjny niż w przypadku kredytu bankowego. A to oznacza, że o leasing mogą starać się także te podmioty, którym bank nie pomógł w finansowaniu auta, np. z powodu zbyt krótkiego stażu na rynku.

Możliwość negocjacji warunków umowy leasingu

Nie wszyscy wiedzą, że warunki umowy leasingowej można negocjować. Zwłaszcza, jeśli przedsiębiorca planuje rozbudowę firmowej floty o kilka lub kilkanaście aut. Jakie kwestie podlegają negocjacjom? Mogą być to: wysokość czynszu inicjalnego, możliwość korzystania z dodatkowych usług czy atrakcyjne bonusy.

Opłata wstępna

W większości firm leasingowych opłata wstępna nie wynosi więcej niż kilka procent wartości auta. Istnieją również firmy, które umożliwiają podpisanie umowy bez angażowania jakichkolwiek środków własnych.

Dobrym przykładem takiego produktu jest Leasing SMARTPLAN, oferowany przez Toyota Leasing. To rozwiązanie jest gwarancją stałej, niskiej raty leasingowej i preferencyjnego oprocentowania. Podpisując umowę z Toyota Leasing, otrzymasz całodobowe wsparcie Centrum Technicznego, serwis bez dodatkowych opłat w okresie umowy, a w przypadku kolizji lub awarii – gwarantowany samochód zastępczy.

POLECAMY